út., 22. říjen 2024 12:55

Král Karel III. narazil na australskou senátorku

Britský král Karel III. s manželkou Camillou v Sydney Britský král Karel III. s manželkou Camillou v Sydney Zdroj: NSW Government, CC-BY
Britský monarcha poprvé od své korunovace loňského května navštívil Austrálii a při této příležitosti se australští představitelé odporu vůči Britskému království ohradili. Včetně domorodé senátorky Lidie Thorpe, která nevybíravě slovně napadla Karla III. a jeho rodinu.

V pátek 18. listopadu přiletěl nástupce Alžběty II. do Austrálie na svoji pětidenní návštěvu a v následujících dnech zažil mnoho nepříjemných okamžiků s jeho odpůrci, respektive odpůrci britské koruny. Již v neděli byl konfrontován s výkřiky demonstrujících, včetně Wayneho Whartona, domorodého obyvatele žijícího v Brisbane, který volal: „Obviňuji krále … z válečných zločinů proti našemu lidu a neuznávám nezákonnou okupaci této země.“

Demonstrující se chopili příležitosti a vmetli do tváře britskému králi přes 200 let starou kolonizaci Austrálie a vraždění domorodého obyvatelstva, které se vyšplhalo až na tisíce obětí britského kolonialismu. To vše zejména za krále Jiřího III. s velkým přispěním námořního důstojníka Jamese Cooka, objevitele australského ostrova, kterému byli domorodci osudní, avšak nakonec ne ti australští.

V pondělí 21. listopadu král Karel III. navštívil australský parlament v hlavním městě, Canbeře, ale ani tady nebyl uvítán tak, jak by si nejspíš přál. Senátorka a obhájkyně práv domorodců, Lidia Thorpe na něho totiž začala křičet „Vraťte nám naši zemi. Vraťte nám, co jste ukradli – naše kosti, naše lebky, naše děti a náš lid,“ pokračovala i přes snahu bezpečnostních pracovníku vyvést ji ven. „Jste genocidista. Toto není vaše země, nejste můj král,“ doplnila politička.

Přes více než dvě stovky let panuje mezi domorodým obyvatelstvem Austrálie nevraživost vůči Británii, její monarchii i samotným panovníkům i přes to, že současný monarcha Karel III. má jen málo společného se zmíněným Jiřím III. nebo samotným kolonizátorem Jamesem Cookem. V Austrálii se skrývá tendence odejít od monarchistického systému a přejít k demokratickému. Tuto myšlenku neskrývá ani současný australský premiér Anthony Albanese, který králi poděkoval za „projevenou velkou úctu k Australanům“, nicméně zdůraznil, že „je čas, aby role krále skončila“.

Zobrazeno 309 krát
Naposledy upraveno: so., 2. listopad 2024 18:59
Pro psaní komentářů se přihlaste