po., 18. březen 2019 15:32

Lidé odmítají očkování, vymýcené nemoci se vracejí

Odpůrci očkování Odpůrci očkování Zdroj: flickr.com
V dnešní době se stále více rozšiřuje trend, kdy rodiče odmítají očkovat své potomky. Existují důvody, proč nahlížet na očkování negativně. Přínos pro společnost má ale vakcinace ohromný a důsledky jejího odmítání se už začaly projevovat.

Většina názorů proti očkování pochází z nedostatečné informovanosti. Někteří rodiče věří, že kvůli velké dávce očkování může u dítěte propuknout samotná nemoc. „Očkovací látky svojí podstatou a složením nemohou vyvolat samotné infekční onemocnění. Princip očkování není založen na umělém vyvolání „mírné nemoci“, ale na aktivaci imunitního systému látkou, která je původci infekce pouze podobná.“ uvedl profesor Roman Chlíbek.

Očkování může doprovázet spousta nežádoucích účinků jako je dlouhodobá únava, vysoká horečka, zarudnutí nebo otok v místě vpichu, neustálý pláč a neklid dítěte. Kvůli vakcinaci může u dítěte vzniknout hyperaktivita, deprese nebo agresivita. Může to u dětí spustit i alergii nebo astma. Kolují teorie, že některé vakcíny způsobují autismus. Tato dezinformace pochází ze studie britského doktora, která ale byla následně vyvrácena a označena za chybnou.

Další kritika očkování se zaměřuje na příliš brzkou vakcinaci. V České republice se totiž očkuje hexavakcína, která zabraňuje dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b, již v devátém měsíci věku dítěte.

Oproti všem negativním argumentům je tu však jasný fakt. Od počátku očkování se velmi snížily nebo úplně vymýtily některé nemoci. Například dětská obrna se v České republice objevila naposled skoro před šedesáti lety. Pravé neštovice dokonce vymizely úplně. Díky vyhnutí se nemoci se také zamezuje všem komplikacím s ní spojených. I pro stát je tato prevence výhodná. Ušetří se za náklady spojené s léčbou a nezatěžuje se zdravotnický systém.

Aby tento systém fungoval, musí se do něj zapojit a nechat se očkovat co nejvíce lidí. Pokud je proočkovanost obyvatelstva vysoká, nemá se nemoc přes koho přenášet. Kvůli antivaxerským aktivistům však očkovanost na našem území rapidně klesá a propuká epidemie spalniček. Minulý rok byl třikrát větší výskyt spalniček než v roce 2017. A letos už bylo zaznamenáno více případů spalniček než za celý minulý rok. Hranice očkovanosti, nutná pro nerozšiřování nemoci, je 95 procent dětí do tří let. V roce 2017 bylo naočkováno pouze 87 procent dětí. Lidé narozeni v devadesátých letech můžou zůstat klidní, u nich je očkování stále aktivní. Ohrožení jsou pětatřicátníci a výše. Největší výskyt spalniček je v Praze.

Zobrazeno 1654 krát
Naposledy upraveno: út., 19. březen 2019 10:08
Pro psaní komentářů se přihlaste