Jan Amos Komenský měl k Moravě vřelý vztah a právě Komenského působení na Moravě bylo náplní téměř celé přednášky. Přednášející Helena Kovářová, pracovnice Muzea Komenského v Přerově a komenioložka, poutavým způsobem vyprávěla o známých i méně známých událostech Komenského života. Účastníci se nejprve dozvěděli podrobné informace o Komenského mládí. Od narození, přes studium až po svatbu a následné stěhování do Fulneku.
Ve druhé části výkladu Helena Kovářová mluvila především o událostech po jeho smrti. Jednou ze zajímavých informací byla zmínka o kritice, kterou sklidila kniha, ve které Komenský sepsal vidění svého přítele Mikuláše Drabíka, který byl v té době pod vlivem alkoholu. Neméně poutavé bylo také vyprávění o Komenského potomcích, kteří dodnes žijí v Německu nebo o různých pomnících a památkách na Učitele národů. Nechyběly ani zajímavé a důležité okolnosti, za nichž jeho dílo vznikalo, například vaření inkoustu z duběnek.
„Na Janu Amosi Komenském si vážím nejvíc toho, že i přes nepřízeň osudu nikdy neztratil naději jít dále za svým cílem,“ odpověděla Helena Kovářová na otázku, co jí na Komenském uchvátilo nejvíce. Reakce publika byla nadmíru pozitivní. „I přesto, že jsem si myslel, že o Janu Amosi Komenském vím téměř vše, novou informací pro mě bylo, že se švédská královna Kristina učila latinu z Komenského Brány jazyků,“ řekl divák Petr.
Při odchodu čišela z tváří lidí spokojenost. Přednáška byla velmi zajímavá a přínosná, zároveň byla také příjemným zakončením podzimní sezony, protože šlo o poslední letošní akci v Zámeckém klubu v Hranicích.