so., 9. únor 2013 02:16

Masopust. Svátek, který je rozpustný v lihu

Uplynul zhruba rok a my tu opět máme masopustní úterý. Jenže ví vůbec ještě někdo, co je vlastně masopust, kdy se slaví a co obnáší? Z povědomí mé generace narozené kolem devadesátého se tento původem pohanský, později křesťanský svátek pomalu ale jistě vytrácí. Dnešní mládež dokáže dát horko těžko dohromady, že se jedná o období hodování před Popeleční středou, kdy začíná půst. Většina si masopust spojí spíše s průvodem masek, mnozí ale nikdy na žádném nebyli.

Vím, že já jsem se jako malá pár průvodů účastnila. Byla to pro mě však jenom přehlídka legračně oblečených lidí, hlubší smysl jsem v tom samozřejmě neviděla. Dnes se čas tak předhání, že už ani o maškary není zájem. V okolí měst bývají i zabijačky, ale nikdo o nich neví. Je dnešní doba vážně tak uspěchaná, že lidé zatracují i masopust, svátek, ve kterém šlo o čirou radost?

Člověk by si pomyslel, že to je daň uspěchaného městského života. Není. V posledních letech upadá tento svátek i na vesnicích a starší generaci, která v nich žije, už je to pomalu jedno. Přitom právě ona má masopust zažitý jako stmelení všech vesničanů, lidovou a maškarní zábavu a pokorné vybírání výslužky. Je smutné, co z toho zbylo dnes. Lidovou zábavou je opít se v hospodě do němoty, masky se nosí, aby se neřeklo, a pokora se přehoupla v drzé obtěžování kolemjdoucích a zastavování projíždějících aut. Místo klasické výslužky se žebrají peníze, aby pak bylo za co potrápit játra. Ptám se, kam se podělo kouzlo tohoto lidového svátku veselí. Asi se utopilo v alkoholu.

Zobrazeno 2444 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:44
Pro psaní komentářů se přihlaste