so., 23. duben 2016 22:50

Mauglí se vydává na staronové džunglové dobrodružství. A rozhodně stojí za vidění

Knihu džunglí jistě netřeba dlouze představovat, tento pohádkový příběh znají snad všechny děti na světě. Anglický spisovatel Rudyard Kipling napsal Knihu džunglí už na konci 19. století a první filmové adaptace se dočkala již roku 1942. Nejnovější verze příběhu o malém chlapci jménem Mauglí režiséra Jona Favreaua (Iron Man) vychází z patrně nejznámější animované verze z roku 1967, na kterou ještě dohlížel sám velký Walt Disney.

Mauglího, lidské mládě, které vyrůstá s vlčí smečkou v džungli, tentokrát hraje dvanáctiletý newyorský rodák Neel Sethi. Podoba s animovaným Mauglím je opravdu neskutečná, je vidět, že Jon Favreau si dal při výběru z více než osmi tisíc chlapců záležet. A i přes to, že se jedná o hercovu první filmovou roli, je jako Mauglí velice uvěřitelný a příjemný. Jeho výkon oceňuji o to víc, že s reálnými zvířaty vůbec nepracoval, musel si tedy vystačit se svojí vlastní fantazií. Navíc se ve snímku objevil téměř jako jediný člověk, takže film „táhl“ prakticky sám.

Kromě hlavního hrdiny ale film stojí na dvou základních kamenech, a to na krásném příběhu a doopravdy neuvěřitelném - respektive uvěřitelném - vizuálu. Všechna zvířata jsou více než realistická, animátoři si dali práci s každičkým chlupem v srsti, ať už vlků nebo třeba medvěda Balúa. O „vymakaných“ pohybech každého zvířete nemluvě. Rozmanitá, barevná džungle je také propracovaná do posledního detailu. A co se příběhu týče, Mauglí a jeho dobrodružné putování džunglí je zkrátka nezapomenutelné.

Jen je škoda, že krajta Ká nedostala ve filmu více prostoru, určitě by za větší pozornost stála. Hlavním záporákem je zde ale tygr Šér Chán, který chce Mauglího zabít a pomstít se tak za to, že ho Mauglího otec ošklivě popálil a připravil o jedno oko. Zlý tygr působí opravdu hrůzostrašně.

Jedná se o moderní verzi starého příběhu, proto zde proběhlo pár změn. Například krajta Ká je původně samec, režisérovi ale připadalo, že je v příběhu příliš mnoho mužských postav, a proto z krajty udělal samici. Král Louie neboli Ludvík byl originálně vyobrazen jako orangutan, nyní z něj ale udělali gigantopithecuse, obřího předchůdce orangutana.

Snímek potěší celou rodinu, na své si zde přijdou jak děti, tak i dospělí. Určitě stojí za to vidět ho v kině na velkém plátně, protože tento filmový vizuál by si nikdo neměl nechat ujít. Vyobrazení ve 3D autentičnosti filmu také pomáhá. A určitě z kina neodcházejte hned po skončení filmu. Závěrečné titulky v podobě rozevřené knihy, kterou se listuje, doprovázené chytlavou písničkou Balúa také stojí za vidění. 

Zobrazeno 2510 krát
Naposledy upraveno: so., 23. březen 2024 13:33
Pro psaní komentářů se přihlaste