Mládežnické národní týmy prožívají období sucha, český hokej se trápí i v dospělé kategorii. Postupně: A-tým čeká na medaili na velké světové akci od roku 2012, dvacítka od roku 2005, osmnáctka od roku 2014. Zkrátka a dobře: Na mezinárodním poli aktuálně něco českému hokeji chybí. „V Kanadě nebo USA je mládežnický hokej úplně jiným levelem hokeje. Jak to dělají, jak je to učí nevím, ale je naprostá senzace se na takové kluky dívat, co umí už třeba v 17 letech. Konfrontaci s naší hokejovou školou nevidím moc optimisticky,“ líčí Jiří Hrdina, evropský skaut týmu NHL Dallas Stars.
Že mládežnické reprezentace nezískávají úspěchy je velkým dílem také českých soutěží, které jsou stále příliš široké. Kupříkladu juniorskou extraligu hrálo v této sezóně 19 týmů, přičemž přímo sestoupilo pět mužstev, další šlo do baráže s týmem z nižší soutěže. V takto širokých soutěžích je pak velké místo pro mnoho hráčů. A tak dostávají prostor i ti, kteří by ho za normálních okolností nedostali. Navíc rodiče některých mládežníků nechtějí, aby jejich děti působily v soutěžích v Čechách, a tak se jim spolu s agentem snaží sehnat zahraniční angažmá. A tak někteří čeští hokejisté působí raději i v nižších evropských soutěžích, než aby prošli mládežnickým systémem v České republice. A ruku na srdce: Představte si, že jste mladý hokejista. Půjdete hledat štěstí v soutěži, o které se říká, že není kvalitní, anebo vyrazíte do zahraničí, kde se pravděpodobně posunete vy jako hokejový hráč?
Česko již dlouho není hokejová velmoc. Naopak. Český hokej stagnuje. I proto se stal poprvé v historii trenérem reprezentace Fin Kari Jalonen. Posunu mládežníků do nejvyšší dospělé soutěže nepomáhá ani výrazný počet cizinců v extralize. Tu hraje 42 Slováků, 19 Kanaďanů, 7 Rusů, 6 Lotyšů, 6 Švédů, 5 Poláků, 4 Finové, 3 Američané, ale také Francouz, Kazach či Slovinec. Navíc pokud daný cizinec stráví v českých soutěžích tři sezóny, v těch dalších už se automaticky nepočítá jak zahraniční hráč. Spousta extraligových manažerů tak dá raději přednost levnému cizinci než vlastnímu odchovanci.
Odchody do zahraničí
I proto tak mladí hokejisté míří do zahraničí, ve kterém velmi často získávají důležitější roli, větší čas na ledě nebo sebevědomí. V mládežnickém věku je před talenty rovněž vidina NHL. „Každý správný hokejista by to tak měl mít, i já jsem se chtěl posunout,“ vypráví František Hrdinka, obránce prvoligového Přerova o tom, proč se ve čtrnácti rozhodl vyrazit za hokejem do budující se rakouské akademie v Salcburku.
Současným hvězdám tuzemské hokejové scény zahraničí pomohlo. Kometa play-off Daniel Voženílek si nemůže vynachválit působení ve Finsku, v Kanadě se zase přes juniorku prosadili v NHL Filip Zadina nebo Jakub Voráček. Hvězdy světového formátu David Pastrňák a Jakub Vrána zase dorostli ve Švédsku. A právě Švédsko je v očích mnohých bráno jako vzor práce s mládeží. Co naučil na severu Evropy obránce Františka Hrdinku? „Netrápit se žádným zbytečným stresem kvůli výsledku nebo vlastní chybě. Za celou dobu ve Švédsku jsem nezažil, že by na mě někdo zařval ohledně nějaké chyby nebo toho, že jsem něco zkazil. Naopak, chtějí vám pomoct. Chtěli, aby to hráč příště udělal lépe,“ vysvětluje mladý obránce. „Chtěli, abychom se hokejem hlavně bavili.“ A takhle to platí i pro Finsko. Nebo Kanadu a USA. Mladí hokejisté ale stále více a více volí pro svou budoucnost i třeba Švýcarsko nebo Rakousko.
Právě v rakouské akademii v Salcburku se na rok usadili jak Hrdinka, tak i Erik Čermák. Oba mladí hokejisté kvitují, že z nich udělali v Salcburku větší profesionály. A naučili se i další věci.
Hráč prvoligových Benátek Erik Čermák navíc pocítil posuny i v bruslení. A to i díky výbornému zázemí. „V něm jsem se hodně zlepšil. Během působení v Salcburku jsem prodělal operaci ramene, takže jsem nějakou chvíli nemohl chodit na led. V Salcburku mají skatemill, takový trenažer na bruslení. Náš kondiční trenér byl také na olympiádě v rychlobruslení, takže jsme s ním pilovali hodně právě bruslení. To mi hodně pomohlo.“
Životní posun
Pokud mladý hráč zamíří do zahraničí, plyne z toho pro něj často jedna (ne)výhoda. V dané zemi se může ocitnou úplně sám, musí si poradit se svojí angličtinou a také se o sebe musí naučit postarat. Často u sebe poprvé nemá své rodiče. „Opravdu to ze začátku ve Švédsku nebylo jednoduché, první jídla mě učila přes Skype mamka,“ vzpomíná František Hrdinka, který se na severu Evropy osamostatnil. Stejně jako třeba Erik Čermák v Salcburku a posléze Kanadě.
„Je to o zvyku, už jsem si na to zvyknul v Salcburku. Navíc poslední rok v Praze už jsem bydlel s bráchou v Praze kvůli škole. Takže to nebyl takový problém. Když jsem hrál v Salcburku, tak se naši jezdili dívat na moje zápasy v Česku. Takže jsme se viděl třeba jednou za dva týdny. Jasně, že mi někdy chyběli. Ale zavolali jsme si a pak to bylo hned v pohodě,“ líčí Čermák. Spolu s naučením se cizího jazyka dává tahle kombinace cennou lekci. Hokejisté se v zahraničí velmi častou stanou dospělými. Už se o sebe dokáží postarat. Do Česka se poté vrátí jako kvalitní hokejisté. Nebo minimálně jako dospělí samostatní lidé. Proto to dává všechno smysl.
KDO VŠECHNO PŮSOBÍ V ZAHRANIČÍ?
KANADA
Ontario Hockey League (6 hráčů)
Šimon Slavíček (Flint Firebirds)
Jan Myšák (Hamilton Bulldogs)
Adam Židlický (Kitchener Rangers)
Štěpán Macháček (Owen Sound Attack)
Matyáš Šapovaliv (Saginaw Spirit)
Pavel Čajan (Kitchener Rangers)
Western Hockey League (11 hráčů)
Šimon Kubíček (Edmonton Oil Kings)
Michal Gut (Everett Silvertips)
Pavel Novák (Kelowna Rockets)
Gabriel Szturc (Kelowna Rockets)
Martin Ryšavý (Moose Jaw Warriors)
Marek Alscher (Portland Winterhawks)
František Formánek (Red Deer Rebels)
Stanislav Svozil (Regina Pats)
Petr Moravec (Tri-City Americans)
Martin Böhm (Winnipeg Ice)
Tomáš Suchánek (Tri-City Americans)
Québec Major Junior Hockey League (9 hráčů)
Ivan Ivan (Cape Breton Eagles)
Jakub Brabenec (Charlottetown Islanders)
Jakub Hujer (Rouyn-Noranda Huskies)
Martin Haš (Shawinigan Cataractes)
David Špaček (Sherbrooke Phoenix)
Tomáš Cibulka (Val-d'Or Foreurs)
Jan Bednář (Arcadie-Bathurst Titan)
Oliver Šatný (Charlottetown Islanders)
Patrik Hamrla (Rimouski Océanic)
SPOJENÉ STÁTY
USHL (5 hráčů)
Tomáš Trunda (Omaha Lancers)
Tomáš Machů (Youngstown Phantoms)
Jakub Tichý (Waterloo Black Hawks)
Hugo Haas (Fargo Force)
Jan Škorpík (Muskegon Lumberjacks)
NCAA, univerzitní soutěž v USA (11 hráčů)
Michal Stínil (American International College)
Ondřej Pšenička (Cornell Univ.)
Štěpán Pokorný (Ferris State Univ.)
Ondřej Pavel (Minnesota State Univ.)
Josef Myšák (Niagara Univ.)
Tomáš Mazura (Providence College)
Ondřej Trejbal (St. Cloud State Univ.)
Theodor Pištěk (UMass-Lowell)
Jáchym Kondelík (Univ. of Connecticut)
Jakub Sirota (Unv. of Maine)
Jakub Dobeš (Ohio State Univ.)
FINSKO
U20 SM-sarja (18 hráčů)
Petr Horáček (Hermes U20)
Jakub Kos (Ilves U20)
Jaroslav Chmerlař (Jokerit U20)
Štěpán Němec (Jukurit U20)
Samuel Chrenka (Jukurit U20)
Filip Juříček (JYP U20, TPS U20)
Adam Srdínko (KooKoo U20)
Aleš Čech (Kärpät U20)
Dominik Petr (Lukko U20)
Ondřej Cubo (Lukko U20)
Adam Bareš (Pelicans U20)
Tomáš Hamara (Tappara U20)
Marek Bláha (TUTO Hockey U20)
Josef Slavíček (TUTO Hockey U20)
Tadeáš Tůma (TUTO Hockey U20)
Lukáš Malant (TUTO Hockey U20)
Ondřej Bizon (Ilves U20)
Mario Žalčík (JYP U20)
U18 SM-sarja (10 hráčů)
Antonín Scafari (Jukurit U18)
Filip Juříček (JYP U18)
Tomáš Holčák (JYP U18)
Matěj Giesl (Kiekko-Espoo U18)
Aleš Čech (Kärpät U18)
Dominik Petr (Lukko U18)
Adam Bareš (Pelicans U18)
Adam Jecho (Tappara U18)
Vojtěch Husinecký (Tappara U18)
Tadeáš Tůma (TUTO Hockey U18)
ŠVÉDSKO
J20 Nationell (4 hráči)
Jakub Altrichter (AIK J20, Mora IK J20)
Jan Gaspar (Södertälje SK J18)
Andrej Adamec (Växjö Lakers HC J18)
Jakub Štancl (Växjö Lakers HC J18)
J18 Nationell (3 hráči)
Alex Štěpánek (Nacka HK J18)
Jan Gaspar (Södertälje SK J18)
Jakub Štancl (Växjö Lakers HC J18)
ŠVÝCARSKO
U20-Elit (8 hráčů)
Richard Němec (Ambri-Piotta U20)
František Albrecht (Ambri-Piotta U20)
Filip Čáp (Davos U20)
Matěj Hamr (GCK Lions U20)
David Trachta (Gottéron U20)
Tomáš Vlček (Kloten U20)
Jiří Felcman (Langnaou U20)
David Hamr (Zug U20)
U17-Elit (4 hráči)
Jiří Felcman (Langnau U17)
Matěj Hamr (ZSC U17)
Dennis Klíma (ZSC U17)
David Brodecký (ZSC U17)