ne., 21. duben 2024 22:49

Mluví písně o stavu společnosti? Zajímavá studie o vývoji hudby

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: pixabay.com
Všichni známe ten pocit, když naše oblíbená skupina vydá nové album, zdá se nám, že se jejich tvorba zhoršila, nebo že jejich bubeník je prostě otřesný. Tento pocit by nemusel být úplně neodůvodněný, jak naznačuje nová studie, kterou zveřejnil list Scientific Reports. Podle této studie se během posledních pěti desetiletí texty písní zjednodušily a více se opakují.

Tento vývoj však není tak překvapivý, pokud vezmeme v úvahu jakýsi „trend“ ve zkracování obsahu konzumovaného diváky, jež zahájil Tik Tok a jež ostatní platformy rychle převzaly. Může to jistě souviset i s tím, že je hudba v dnešní době užívána (jak se o tom ostatně zmiňuje M. Varnum ve své práci, která řeší, proč se texty zjednodušují) jako jakýsi podkres; posloucháme ji pasivně jako doprovod k nějaké jiné činnosti. Není potom divu, že se texty zjednodušují a je častější opakování, jinak by si jich totiž nikdo nemusel všimnout. Ostatně je jistě na pováženou, jestli vůbec víme, o čem jsou skladby, které posloucháme den co den.

Toto je jedno z témat, kterým se zabývá zmíněná studie zkoumající texty písní, spolupracovali na ní hudební teoretik Emilia Parada-Cabaleiro a informatik Maximilian Mayerl, společně s celým týmem. Vědci za pomoci veřejných databází poslechovosti a s pomocí databáze textů zkoumali více než 350 tisíc písní v anglickém jazyce z pěti různých žánrů- rap, pop, rock, R&B a country. Tyto texty podrobili analýze, aby zjistili, které ze zkoumaných ukazatelů mají souvislost s rokem vydání dané písně, tímto vyřadili ty, které nijak nesouvisí s rokem vydání (prakticky vyřadili šum z dat) a ukazatele, které se prokázaly jako spojené s rokem vydání, použili v dalších analýzách. 

Druhá fáze analýz zkoumala souvislost mezi popularitou písně a počet zobrazení jejich textů a jaké ukazatele se objevují. Mezi zkoumané ukazatele patří například jak moc se v textu opakují slova, jaká je obtížnost jejich čtení, jak populární písně byly, ale také jaký byl emocionální náboj textu a jak často si lidé zobrazují text. „Stejně jako literatura může být považována za vyobrazení společnosti, texty písní také poskytují odraz měnících se norem, emocí a hodnot společnosti,“ píše Parada-Cabaleiro.

Co o společnosti vypovídá zkoumaná tvorba? Texty písní se za posledních 50 let staly více negativní, ale i osobnější, což může značit změny ve společnosti, kde lidé více vyjadřují, co prožívají a cítí. Není jisté, co to vypovídá o dnešní společnosti, ale jak zaznělo výše, literární díla (v tomto případě ve formě hudebních textů) mnohdy dobře zachycují obraz doby. Proto není zcela za hranou, pokud prohlásíme, že i nyní by mohlo jít o znamení něčeho temného mezi námi, čeho jsme si dosud nevšimli.

Zobrazeno 240 krát
Naposledy upraveno: po., 22. duben 2024 19:45
Pro psaní komentářů se přihlaste