Ve Vědecké knihovně, kde i pracuje, nepřednášela Pokorná poprvé. Její předchozí cestovatelský večer na téma Írán vzbudil velký ohlas, a proto na sebe další nenechal dlouho čekat. Měl úspěch i tentokrát. Přednáškový sál byl zcela plný.
Se svými dojmy z cest se cestovatelka podělila především prostřednictvím pozoruhodných fotografií. Promítla jich během přednášky na plátno obrovské množství. Účastníci besedy si tak mohli prohlédnout téměř všechna místa, kudy výprava putovala. Nešlo jen o přírodní krásy Izraele, ale hlavně úchvatnou architekturu náboženských památek, kterých je v zemi nepřeberné množství. Náboženství se zde totiži mísí hned několik, stejně jako etnik. Převažují židé, vedle nich tu však žijí i muslimové a křesťané. Ti všichni považují Izrael za svůj domov a zemi zaslíbenou. Avšak domluvit se není podle Terezy Pokorné pro turistu téměř žádný problém. „Úředními jazyky jsou sice hebrejština a arabština, ale asi dvanáct procent obyvatel se do sem přistěhovalo ze zemí bývalého Sovětského svazu, takže často uslyšíte i ruštinu. Navíc většina lidí mluví i anglicky,“ vysvětlila.
Velké množství turistů proudí do země, aby viděly místa biblických událostí, jako je například Boží hrob nebo místo, kde údajně zemřela Panna Marie. Při návštěvě památek je ale třeba obrnit se trpělivostí. Provádí se zde velmi přísné bezpečností kontroly, které nejsou pouze symbolické, ale opravdu důkladné a zdlouhavé. „Myslím, že se ta posvátná náboženská atmosféra všemi těmi davy a frontami trochu narušuje,“ přiznala cestovatelka. Dodala, že po celé zemi potkáte na každém kroku spoustu vojáků. Brannou povinnost má v Izraeli totiž každý, včetně dívek. „Tolik zbraní pohromadě jsem asi v životě neviděla,“ popsala s úsměvem.
Protipólem náboženských památek je nejen krásná příroda, kterou představuje Mrtvé moře či kaňony, ale i hlavní město Tel Aviv. To bylo vybudováno teprve ve dvacátém století a je velmi moderní. „Mladé cestovatele, které jsme potkali, bavilo mnohem více než nějaký Jeruzalém. Je to zkrátka zábavní centrum, na náboženské tradice se tady nehledí, zato je tu spoustu diskoték,“ řekla posluchačům Pokorná. Prozradila také, že terén Izraele je značně kopcovitý, takže člověk musí neustále někam šplhat. „Když ale kopce zdolá, úžasné výhledy a atmosféra země opravdu stojí zato," lákala ostatní.
Izrael je země malá, ale neuvěřitelně kulturně bohatá. A právě teď je podle Terezy Pokorné pro její návštěvu ta nejlepší doba. Ceny letenek do Tel Avivu spadly neuvěřitelně nízko. Zpáteční letenka Praha - Tel Aviv přijde na dva a půl tisíce korun.