AFO prostřednictvím špičkových snímků a hostů z řad odbornic a odborníků vytrvale boří zažité mýty a stereotypy o přírodních, humanitních a společenských vědách. Navíc pomocí dokumentárních filmů, interaktivních venues a happeningů prezentuje široké veřejnosti vědu, výzkum a technologie jako fascinující a nesmírně důležité obory lidské činnosti. Do letošního ročníku se přihlásilo více než šest set snímků z šedesáti jedna zemí světa. V sítu poroty zůstalo po selekci šedesát sedm filmů, jež se budou ucházet o finanční odměnu a cenu v podobě originálního skleněného krasohledu od Martina Hlubučka.
JAKÉ ZAHRANIČNÍ SNÍMKY LETOS AFO PROMÍTNE? ZMÍNÍME NĚKOLIK Z NICH:
Jérémie Battaglia
Francouzský režisér s sebou letos na festival přiveze snímek Adonis pojednávající o proměně vnímání maskulinity v současné společnosti skrze fenomén kulturistiky a užívání anabolických steroidů. Jeho filmy dopodrobna rozebírají otázky tělesnosti, performativity a identity prostřednictvím intimních a sociálně angažovaných příběhů.
Nelly Ben Hayoun-Stépanian
Přijede do Olomouce uvést dokument Doppelgängers (Dvojnice), který se věnuje tématu kolonizace vesmíru pro queer komunitu.
Je zastánkyní plurality s cílem dokumentovat a budovat platformy podporující svobodu myšlení, komunity a veřejné akce, expedice a projekty se sociálně-politickým dopadem, vystupuje proti militarizaci a kolonizaci vesmíru. Založila první orchestr na světě složený z vědců NASA - International Space Orchestra.
Thomas Riedelsheimer (Leslie Hills)
Téměř třicetiletá spolupráce mezi německým režisérem Thomasem Riedelsheimerem a skotskou producentkou Leslie Hills dala vzniknout filmu Tracing Light (Kam padá svit). Ten přináší estetickou reflexi světla coby vědeckého i uměleckého fenoménu.
„Snažil jsem se najít způsob, jak říct, že světlo je mnohem víc než jen krásné západy slunce,“ popisuje prvotní myšlenku sám režisér.
Spoluautorka filmu, členka BAFTA a Německé filmové akademie, jej přijede představit festivalovému publiku osobně.
Za zmínku určitě stojí dokument Můj soused kolibřík od Ryana Wilkese, jenž sleduje životní cyklus těchto fascinujících ptáků.
VÝBĚR Z ČESKOSLOVENSKÉ REPREZENTACE:
David Čálek
Tento snímek jste mohli zaznamenat již na filmolvém festivalu Jeden svět, který probíhá od března v kinosálech po celé České republice. Doktor na tripu dokumentuje vědecký výzkum psychedelických efektů nápoje z rostliny ayahuascy v kontextu léčby duševních poruch. Autor imponuje divákům především natáčením v extrémních podmínkách - Afghánistán, Čečensko, Pákistán a další.
Tomáš Kratochvíl
Režisérova tvorba se točí okolo sociálních a rasových otázek, sám strávil půl roku mezi Romy ve vyloučené lokalitě nebo se vydával za uprchlíka, aby zaznamenal pomocí skryté kamery situaci na turecké hranici s islámským státem. Snímek Cesta kamene naopak rekonstruuje prehistorické rituály a způsoby práce s přírodními materiály.
„Mám za to, že se mi v každém dílu podařilo najít originální příběh z historie navázaný na nový archeologický nález,“ tvrdí autor.
Ondřej Vavrečka
Pomocí dokumentu Lišejníky mohou diváci prozkoumát adaptabilitu těchto organismů v kontrastu s hektickým životním stylem moderní společnosti. Celý snímek je točen na 16mm formát a skládá se z až poetických záběrů, které klidně, až staticky zabírají krajinu. Ondřej Vavrečka vystudoval čtyři různé obory a kromě filmů tvoří také sochy, obrazy a kostýmy.
„Aby lišejníky člověk viděl, musí se zastavit, sehnout a přiblížit. A to je akt pokory,“ říká režisér.
AFO přináší poprvé v historii soutěž imerzivních médií
Nová soutěžní sekce reflektuje vzrůstající význam imerzivních technologií.
„Propojíme umění, vědu a společenskou interakci. Návštěvnictvo se ponoří do virtuálních světů pomocí headsetů a stane se například součástí kolektivního experimentu v oblasti genetiky či individuální simulace pocitů člověka trpícího konkrétním onemocněním,“ přiblížil novinku dramaturg Dominik Vontor.
Čekání na vypuknutí festivalu si lze už nyní zpříjemnit díky platformě Watch and Know, online knihovně, která je ideálním místem pro všechny, kdo se chtějí vzdělávat, objevovat zajímavé příběhy a naladit se na nadcházející filmovou atmosféru.