so., 23. březen 2024 01:06

Na severu za 38. rovnoběžkou, prozkoumejte svět KLDR s Ninou Špitálníkovou

Nina Špitálníková Nina Špitálníková Zdroj: Instagram Niny Špitálníkové
Koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková, první žena ze Západu, která v Severní Koreji studovala. Žena, která vydala několik knih věnujících se tomuto tématu a je rovněž držitelkou ceny Magnesia Litera za publicistiku. Žena, která by už potřetí do Severní Koreje vycestovat nemohla, jelikož by ji pravděpodobně zatkli.

Ve 23 letech jela poznávat Mekku totalitního režimu. Vystudovala koreanistiku na FF UK a během studia měla možnost dvakrát vyjet na stáže na Univerzitu Kim Il-songa. Studijní pobyty zároveň realizovala za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Zažila odposlouchávání, následně vyslýchání nebo strach, že nestihne příděl jídla. Během svého studia v autoritářském režimu si zapisovala deník a následně zpracovávala rozhovory se Severokorejci. Když požádala o povolení vyjet do této země potřetí, severokorejská vláda již z médií věděla o její činnosti s uprchlíky, a tak bylo povolení zamítnuto. Severní Koreu už tedy může poznávat jen skrze výpovědi uprchlíků.

Korejská lidově demokratická republika, země, kde převládá strach. Země, kde lidé musí být oddaní velkému vůdci více než svým rodičům, kde jsou porušována lidská práva, popravy na pořadu dne, kde jedna dynastie a strana vládne všem. Nina Špitálníková právě s těmito lidmi udělala rozhovory, sepsala je a některé vyšly v několika knihách. Nyní je nově bude rozebírat v podcastu, kde přidá i vlastní perspektivu.

Na podcast KLDR živě se můžeme těšit již 15. dubna. Premiérový díl bude vydaný na narozeniny Kim Ir-Sena. Celkem je naplánováno 36 dílů a nový díl bude vycházet každých 10 dní. Na programu budou hlavně rozhovory se severokorejskými uprchlíky, kteří se rozhodli KLDR opustit a Špitálníkové se s nimi podařilo udělat rozhovor. Za svůj život vedla již přes 80 rozhovorů. Nahlédneme tak do každodenního života běžného Severokorejce. Hlasy vyzpovídaných uprchlíků budou nahrávat herci Miroslav Krobot, Eva Holubová nebo Eva Josefíková. Dalším důležitým bodem bude odkrývání historie Severní Koreje a Špitálníková má v plánu pozvat si i další podcastery jako Čestmíra Strakatého nebo Hodinu Dějepichu.

Kromě připravovaného podcastu můžeme Severní Koreu s Ninou Špitálníkovou poznávat i skrze literaturu, konkrétně 3 titulů, které má spisovatelka na kontě. Kniha Svědectví o životě v KLDR je sedm přepsaných rozhovorů s lidmi, kterým se podařilo uprchnout z područí severokorejského režimu. Najdete v ní odpovědi na otázky, ke kterým bychom jinak neměli přístup, jelikož přísně cenzurovaný systém nevypustí nechtěné informace. V knize promlouvají lidé z různých kast s různými názory a přesvědčením, to dodává knize pestrost a větší poznání toho, jakou mají Severokorejci mentalitu a jak prožívají každodenní život. Za tuto knihu spisovatelka dostala ocenění Magnesia Litera. Pravděpodobně je chystaný i druhý díl.

Nejnovější kniha s názvem Severka stojí na rozhovoru se severokorejskou mladou dívkou. Popisuje dívčin život podle její výpovědi, jen dvě kapitoly jsou autorské. Severka patřila k severokorejské smetánce, odjet ze země nechtěla, ale rodiče jí zaplatili útěk, aniž by o tom věděla. Špitálníková prozradila v rozhovoru na Dvojce Českého rozhlasu: „Severku považuji za autorku své knihy a přiznávám, že je možné, že ji podle příběhu dokážou severokorejské úřady určit, i když jsem se snažila o maximální anonymizaci.“ V Severní Koreji totiž existují až třígenerační tresty a kdyby byla identita dívky odkryta, byla by potrestána celá její rodina. Použití telefonů nebo e-mailové komunikace tedy nepřipadá v úvahu, jinak by hrozila detekce a trestání lidí. Za přečtení určitě stojí i její další titul Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR.

Zobrazeno 1921 krát
Naposledy upraveno: so., 23. březen 2024 11:30
Pro psaní komentářů se přihlaste