so., 9. leden 2010 20:53

Národní výstava psů Olomouc

Pro většinu milovníku psů představuje tato výstava tradiční začátek sezóny. Snad díky již pětiletým zkušenostem (což je doba, kdy výstava existuje), pořadatelé svou úlohu zvládají stále lépe, a letos se dokonce snaží vyvarovat své obvyklé chyby, takže poprvé neumístili takřka všechna velká plemena najednou do nejmenšího pavilonu, ale přiřadili jim pavilony dva.

Důležitým rysem této kynologické akce je počasí, protože nic nedokáže tolik změnit celý její průběh než to, jak bude vypadat lednová zima. Nejen kvůli tomu, jak bude vystavovatelům příjemný přechod od auta k výstavnímu kruhu, ale hlavně kvůli tomu, jestli se k výstavnímu areálu Flora Olomouc bezpečně dostanou. Výstavní výbor v úvodu katalogu slibuje účastí nadprůměrný ročník, protože je celkem přihlášeno 3165 fen a psů, ale vinou sněhové kalamity dnes asistentky rozhodčích ve výsledkové tabulce jen proškrtávaly políčka pro neúčast. Proto, ač byl loňský ročník zdánlivě účastnicky chudší, ten letošní na tom fakticky zřejmě bude hůř.

Každou přehlídku psů doprovází stánkové prodeje s potřebami pro psy, lemující hlavní trasu mezi pavilony. Vše je na jednom místě a ceny nejsou natolik přemrštěné, abyste si to nemohli dovolit. A opět i tady byla letos výhoda s počasím. Ani nakupujících nebylo moc a prodejci nechtěli všechno odvážet zpátky, a tak zlevňovali.

Výstava pod záštitou hetmana Olomouckého kraje a primátora města trvá tři dny, 7. - 9.1.2010. A co mohli hosté v pátek a v sobotu vidět a na co se případně zítra ještě mohou podívat?

Pátek – 7.1.2010
Posuzovaly se tyto skupiny plemen dle FCI:
-    Sk. III. = teriéři
-    Sk. V. = špicové a tzv. primitivní plemena
-    Sk. VI. = honiči a barvaři
-    Sk. VII. = ohaři
-    Neuznaná plemena
Postupným výběrem se zvolí nejhezčí pes/fena ve štěňatech, v dorostu, v třídě mladých, skupině neuznaných plemen a ve veteránech(seniorech) v každém plemeni, a ti se pak až v odpoledních hodinách utkají o titul ve své kategorii. A dále se vybere ve speciální soutěži nejhezčí pár psů, nejlepší chovatelská stanice, nejkrásnější pes výstavního dne a nejlepší mladý vystavovatel.

Soutěž mladého vystavovatele je divácky velice oblíbená. Výjimečně se zde posuzují lidé, a to dokonce děti. Cílem je to, aby co nejlépe předvedly své psy. Soutěží se ve dvou věkových skupinách: I. 9-13 let a II. 13 – 17 let. Nejobdivuhodnější bývají devítileté děti s dogami nebo bernardýny, kdy jsou si doslova rovni.

Sobota – 8.1.2010
Posuzovaly se tyto skupiny plemen dle FCI:
-    Sk. II. = pinčové, knírači, molosoidi a švýcarští pastevečtí psi
-    Sk. IV. = jezevčíci
-    Sk. VIII. = slídiči, retrívři a vodní psi
Stejně jako v pátek, probíhaly tyto soutěže:
-    Mladý vystavovatel, nejhezčí štěně, nejhezčí pes/fena v dorostu, ve skupině mladých, ve veteránech, nejhezčí pár psů, nejlepší chovatelská skupina a nejkrásnější pes výstavního dne.

Neděle – 9.1.2010
Budou se posuzovat tyto skupiny plemen dle FCI:
-    Sk. I. = psi ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí (kromě švýcarských)
-    Sk. IX. = společenští a doprovodní psi
-    Sk. X. = chrti a příbuzná plemena
Soutěže, které zítra proběhnou:
-    Mladý vystavovatel, nejhezčí štěně, nejhezčí pes/fena v dorostu, ve skupině mladých, ve veteránech, nejhezčí pár psů, nejlepší chovatelská skupina a nejkrásnější pes výstavního dne.
A na závěr celé výstavy rozhodčí Štefan Štefík určí nejlepšího psa výstavy, který dostane titul BIS.

Kompletní výsledky se v nejbližších dnech objeví na této adrese: http://www.vystavaolomouc.info/

Foto: pes Abram Wailerott

Zobrazeno 2560 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:37

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste