Jak vznikl nápad uspořádat TEDx ve Zlíně?
S přáním přivést koncept přednášek TEDx i do Zlína si pohrávalo několik lidí, já osobně více než dva roky. Dlouho ale trvalo, než se mi povedlo najít ty správné nadšence, kteří by do toho se mnou chtěli jít. Považujeme za velmi důležité ukazovat na myšlenky, které jsou na první pohled jednoduché, ale často bývají skryty v návalu každodenních starostí a pracovních povinností. Posouvají nás dále, dávají věci kolem nás do správných souvislostí a mnohdy inspirují ke změnám a činům. Proto jsme se rozhodli zkusit to a ukázat Zlínu, že i tady to jde a že inspirace je všude kolem nás, stačí se jen dívat, poslouchat a mít otevřenou mysl. Mým osobním snem je, aby se tento typ vzdělávání „dostal pod kůži“ zejména generaci současných středoškoláků. Nejviditelnější podíl na celé akci tak nejspíše leží na mých bedrech – to já jsem se podepsala pod žádost o licenci.
Jak jste skládali tým pro organizaci?
V rámci svého profesního působení jsem měla možnost setkat se s mnoha organizačně schopnými lidmi. Od začátku jsem věděla, že musím najít parťáky, kteří to cítí stejně jako já. A to se pomocí různých náhod povedlo – náš nejužší tým tvořilo sedm lidí profesně působících především v oblastech kolem PR a marketingu. Každý si svým dílem odpracoval část projektu, šel do toho nezištně a dobrovolně a s odpovědností za „upsanou“ roli. Také je potřeba říct, že na samotném místě bychom se neobešli bez mnoha dalších dobrovolníků, za což jim náleží náš obrovský dík.
Bylo obtížné získat pro tento projekt licenci?
Asi tak dva měsíce nám trvalo, než se nám celý koncept "utřepal". Na samotné licenční řízení, to znamená schválení žádosti, si poskytovatel vyhrazuje až dva měsíce. Žádost úspěla až na druhý pokus (březen 2015, pozn. autora). Při tom prvním nám bylo vytýkáno příliš velké soustředění na osobní příběhy a úspěchy vybraných řečníků. Více jsme se tedy zaměřili na prezentaci předání myšlenek a idejí. A vyšlo to.
Mají tuto licenci i jiná města v České republice?
V ČR se konají TEDx konference každoročně od roku 2009 v Praze. V Brně od roku 2010, v Hradci Králové a v Ostravě od roku 2012. V roce 2013 se přidalo Znojmo a taky Kroměříž, v roce 2014 zase Náchod a Liberec. Letos startují i České Budějovice.
Za téma jste si zvolili „Co chceš, můžeš". Proč zrovna tohle baťovské motto?
Přesně totiž odpovídá historii města Zlín. Je to citát Tomáše Bati, tedy člověka, který se nejvíce zasloužil o rozvoj Zlínska. Odkazuje tak nejen na podnikatelskou a budovatelskou tradici, ale také motivuje k rozvoji člověka jako osobnosti, a vlastně i celé společnosti. Věříme, že nastal čas začít ukazovat na lidi, kteří šli za svým snem. Takoví lidé jsou veřejnosti často skrytí, ale jejich příběhy by se daly vyprávět celé hodiny.
Jak jste oslovovali hosty? Může se člověk přihlásit do role hosta sám, nebo třeba doporučit kamaráda?
Výběru řečníků jsme se věnovali opravdu pečlivě. Nejdříve jsme si udělali něco jako "společné úložiště" – databázi osobností, kam si každý z nás ukládal své osobní tipy. Společným výběrem jsme se dopracovali k desítce nejvhodnějších. Byli jsme otevření i přímým nabídkám z řad zájemců i několika doporučením od lidí, kteří mají ve svém okolí výjimečné a inspirativní osobnosti.
Jak byste sami za sebe zhodnotili první ročník, vyšel podle vašich představ?
Mé představy byly překonány! Jsem nesmírně hrdá na kolegy z týmu. Celou dobu jsme se snažili nepraktikovat manažerské řízení projektu, protože všichni účastníci stáli na stejné linii, všichni dobrovolně investovali svůj čas a schopnosti. Každý si iniciativně odpracoval svůj díl práce s maximálním nasazením. Beznadějně vyprodaný sál, pozitivní feedback a skvělé ohlasy jsou pro nás všechny tím největším zadostiučiněním a povzbuzením pro další činnost.
Plánujete další ročník TEDxZlín?
Rádi bychom akci ve Zlíně zopakovali, ale nechci předbíhat. Nejprve musíme opět podstoupit licenční řízení a získat oprávnění na další ročník. Od toho se bude odvíjet také případná změna v kapacitě celé akce.