po., 4. duben 2022 22:04

Nejen Ježíš může chodit po vodě a měnit vodu ve víno

Zhruba 55% lidí má za život lucidní sen Zhruba 55% lidí má za život lucidní sen Zdroj: Pixabay
O lucidních snech už slyšel každý, ale o co se vlastně jedná? Jak lucidní sny fungují a čeho skrz ně můžeme dosáhnout? Mnohým se může zdát, že prožít lucidní sen je nemožné, ale opak je pravdou. Snít takzvané „jasné sny“ může každý, stačí jen řádná dávka trpělivosti a tréninku.

Lucidní snění lze popsat jako snění dle našich přání, při kterém si uvědomujeme, že spíme. Jednoduše řečeno, vědomě ovládáme nejen téma našeho snu, ale i jeho samotný děj. Ať už si budeme přát stát se novodobým supermanem, či se jen projet na hřbetu jednorožce, ve snech je vše dovoleno. Záleží jen na nás, co uděláme a pro jaké dobrodružství se daný večer rozhodneme, jedinou hranicí je naše vlastní představivost a schopnost uvědomit si během spánku, že spíme. To, že se nacházíme uprostřed lucidního snu, pak člověk pozná dle toho, že si bez problémů vybavuje svůj vlastní bdělý život. Lucidní snění nám při tom dává rovněž kontrolu i nad nočními můrami, z kterých se můžeme snadno probudit.

Jak se naučit ovládat své sny?
Ti, kteří mají zkušenosti s meditací, mají už od začátku velkou výhodu. Klíč k lucidnímu snění však spočívá hlavně ve schopnosti zapojit vlastní vědomí. K tomu může pomoci deník, do kterého si budete pravidelně zapisovat vše, co se vám zdálo, ale také to, co jste při tom cítili. Nejlepším způsobem je nachystat si deník hned na noční stolek, abyste si okamžitě po probuzení zapsali, co se vám zdálo, než průběh snu zapomenete. Obecně existuje mnoho technik, které se v rámci lucidního snění používají. Patří k nim i takzvaná zkouška reality.

Jednu z možností této techniky doporučuje známý učitel lucidního snění Robert Waggoner. Před spaním se jen dobře podívejte na své ruce a řekněte si: Dnes uvidím ve snu své ruce a uvědomím si, že sním. Tuto větu pak několikrát opakujte, dokud neusnete. Po nějaké době si ve svých snech můžete všimnout svých rukou a to je podle Waggonera znamení, že jste si vědomi lucidního stavu.

Jiné testy reality se zase mohou zakládat na tom, že během dne budete párkrát tlačit svou ruku proti stolu. Díky opakování se tento úkon zautomatizuje a dostane se časem i do snu, kde však ruka projde skrz, takže si uvědomíte, že sníte. Další možnost je ta, že si ve snu zacpete nos. Pokud budete i nadále dýchat, tak víte, že jste se svého nosu vůbec nedotkli, protože ležíte ve své posteli a spíte.
Ve snu si také snažte všímat detailů, které vám mohou napovědět, že sníte. Onou nápovědou mohou být hodiny, které můžou běžet moc rychle, nebo naopak moc pomalu. Na to, že se jedná o sen, může upozornit i písmo, které se ve snu může obměňovat, stejně jako funkčnost fyzikálních zákonů.

Velkou pomocí je i správná spánková hygiena. Rituály jako vypnutí telefonu a jiných zdrojů umělého světla pomohou. Prospěšnější je i vyhnutí se těžkým jídlům a alkoholu, díky čemuž můžete rychleji usnout. Kromě toho pomáhá před spaním rovněž připomenutí toho, že si chcete své sny pamatovat. Časem si na to vaše podvědomí zvykne a může sny zdařileji uchovávat v paměti.

Co nám lucidní snění přináší?
Je jasné, že možnost ovládat vlastní sny lidi fascinuje. K fascinaci vybízí i sama společnost, ve které hrály sny už od pradávna velkou roli a i nyní mnozí lidé věří tomu, že se za našimi sny skrývají důležitá znamení a vnitřní předtuchy, které není radno ignorovat. Co nám tedy lucidní snění přináší? Díky tomu, že můžeme ovládat naše sny, můžeme krom neuvěřitelných zážitků trénovat situace, které nám v reálném životě dělají potíže. Mluvit před velkým množstvím lidí, zbavovat se děsů a jiných fobií. Člověk má možnost potkat se s osobou, se kterou si netroufá promluvit v realitě a vyřešit tak svůj vlastní vnitřní konflikt, což jistě nemálo osob ocení.

Každá mince má ale dvě strany a je nutné poznamenat, že ne pro všechny je lucidní snění vhodné. Existují případy, kdy lidé, kteří lucidní snění zažili, označují celou zkušenost za návykovou a nebezpečnou, protože nedokázali rozeznat realitu od snu. Další nevýhodou může být i samotná technika navození lucidního snění, kdy se člověk schválně opakovaně během noci probouzí a vrací se ke spánku jako k rozečtené knize. Přehánění takové techniky není pro lidské zdraví ani v nejmenším prospěšné.

Zobrazeno 623 krát
Naposledy upraveno: ne., 10. duben 2022 20:41
Pro psaní komentářů se přihlaste