pá., 9. květen 2014 00:18

Neúspěšná sezóna fotbalového obra

Manchester United letos prožil nejhorší sezónu v historii Premier League. Odchodem legendárního kouče Sira Alexe Fergusona do trenérského důchodu tak slavný tým utrpěl patrně více, než se čekalo. Nástupce David Moyes těžkou pozici manažera nezvládl. Sedmé místo v lize a neúpěch ve všech pohárových soutěžích hovoří za vše. Nenese však svůj podíl na zpackané sezóně i sám Ferguson? Pokusili jsme se vám rozkrýt základní příčiny nezdaru slavného klubu.

1. Hodný strýček Moyes

Říct o Davidu Moyesovi, že je špatný trenér, by byl nesmysl. Za svého působení v liverpoolském Evertonu vybudoval s omezenými možnostmi mužstvo, které se v tabulce pravidelně bilo o umístění zaručující evropské poháry a dýchalo na záda týmům tradiční velké pětky. Jaký je však rozdíl vést nejlepší průměrný tým" a největší velkoklub v zemi, se měl Moyes přesvědčit v sezóně 2013/2014, kdy si jej jako svého nástupce vyvolil sám Sir Alex. Skot za Skota, jedno veleúspěšné období jistě vystřídá druhé. Jaký obrovský omyl. Zatímco Ferguson strávil na lavičce rudých ďáblů sedmadvacet báječných sezón, David Moyes pouhopouhých deset hrůzostrašných měsíců. Po dobu svého působení si jednapadesítiletý manažer nedokázal získat potřebný respekt, nedokázal hráče po špatném výkonu nelítostně poslat hrát za rezervu ani vyburcovat tým k dostatečnému zápalu. Za všechno snad nejjasněji hovoří prohraný zápas na hřišti Olympiakosu Pireus v osmifinále Ligy mistrů. Výkon United zde připomínal okresní přebor, jakoby se hvězdní hráči snad ani nesnažili, nehráli za svého manažera. Někdy je potřeba si zkrátka dupnout, ukázat nelítostnou tvář. Moyesovi se to nepovedlo.

2. Sire, co jste nám to tu nechal?

Jakkoli se nedá největší podíl na nevydařeném ročníku upřít Davidu Moyesovi, neměli bychom se bát posvátné úcty a jistý díl viny přisoudit i samotnému Fergusonovi. Pokud se podíváme na jeho působení na Old Trafford, můžeme zřetelně vidět několik supertýmů, které se geniálnímu manažerovi podařilo v průběhu let vytvořit. Ať už se jednalo o nebojácný nástup takzvané zlaté generace, která tak skvěle doplnila v životní formě hrajícího Cantonu, či o období kdy Beckham, Giggs, Scholes, bratři Nevillové a další dosáhli sami svého vrcholu, a táhli tým vstříc mnoha a mnoha trofejím. Úžasnou sestavu se podařilo Fergusonovi vytvořit také mezi veleúspěšnými lety 2006 až 2009, kdy se po jednom boku sešla taková esa jako Ronaldo, Rooney, Tevéz, Berbatov, Owen atd. Z tak obrovské ofenzivní síly šel každému soupeři mráz po zádech. Je paradoxem, že ačkoliv se Sir Alex Fergoson rozloučil s trenérskou kariérou ligovým primátem, nejlépe připravený tým svému nástupci zrovna nenechal. Dříve neprostupná a nezdolná stoperská dvojice Ferdinand-Vidič už dále nemohla zapírat stále rostoucí věk. Jedinými opravdu světovými hráči v nejlepších letech zůstali Wayne Rooney a Robin van Persie. Zbytek týmu byl přestárlý, nebo naopak sice mladý a talentovaný, ale příliš nezkušený a nesehraný. Jeden příklad za všechny. K čemu byli z kraje sezóny Moyesovi jinak výteční mladí obránci s velkým potenciálem Jones a Smalling, když do té doby společně na stoperské dvojci neodehráli ani minutu?! Po celou sezónu se vlastně Moyes snažil najít nějaké rozumné složení pevné základní sestavy. Snažil se najít tvář týmu, který ji ztratil již v průběhu sezóny předcházející. A ačkoli si s tím pochopitelně měl David Moyes poradit lépe, jeho předchůdce mu pozici příliš neusnadnil.

Uvidímě, kdo se ujme kormidla v jednom z největších sportovních klubů na světě pro nadcházející sezónu. Nejžhavějším kandidátem je Luis van Gaal, tak uvidíme, co přinesou následující týdny.

 

Zdroj perexové fotografie: oficiální Facebook Manchesteru United

Zobrazeno 2085 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste