ne., 25. říjen 2015 19:59

Umberto Eco vydává nový román o novinářské podprůměrnosti

Slavný spisovatel vydává už sedmý román Slavný spisovatel vydává už sedmý román Zdroj: Wikimedia Commons (commons.wikimedia.org)
Na pultech českých knihkupectví se začátkem října objevil nový román italského esejisty a romanopisce Umberta Eca. Kniha Nulté číslo, kterou vydalo v překladu Anežky Charvátové nakladatelství Argo, se zaměřuje na novinářské prostředí, a to především na masová média a jejich manipulaci s veřejným míněním.

Na dané téma autor v minulosti publikoval nejednu esej. Dospěl však k názoru, že pro běžného čtenáře jsou tyto publikace příliš složité, a tak se rozhodl jejich hlavní myšlenku přenést do románové podoby. „Napíšu-li esej, lidi to nezajímá. Jde-li o román, najednou tomu věnují větší pozornost," uvedl pro deník I’Humanité.

Samotný příběh tohoto detektivně laděného románu se odehrává v Miláně v roce 1992. Jeho hlavním aktérem je životem znechucený spisovatel, který pracuje na nultém čísle bulvárního plátku. Děj knihy je protknut nespočtem historických odboček, což je pro Ecova díla charakteristické. Právě při práci fiktivního redaktora na obsahu zmíněného nultého čísla se do děje dostávají, dle Eca pro novináře typické, nepravdy, spekulace a konspirační teorie, které vtahují příběh až do doby Mussoliniho.

Názory čtenářů na kvalitu Ecova sedmého románu jsou různé. Někteří si jej pochvalují, jíní tvrdí, že je jen horší napodobeninou jeho dřívější knihy Foucaultovo kyvadlo, na jejíž myšlenky obsahově navazuje. Převažuje však skupina těch, kteří oceňují, že autor i přes svůj pokročilý věk pokračuje v tvorbě. „Okolnosti jsou jiné, svět je jiný, čtenáři jsou jiní a hlavně nikdo z nás neví, kolik toho ještě napíše. Budu rád za cokoliv,“ uvedl čtenář Jiří Dvořák.

Zobrazeno 1622 krát
Naposledy upraveno: po., 26. říjen 2015 10:58

Související články

RECENZE: Deník Věrky Kohnové
RECENZE: Deník Věrky Kohnové
  út., 5. září 2023 20:48
Pro psaní komentářů se přihlaste