pá., 21. květen 2010 17:51

Oblbni voliče, zbav se důchodce

Hypotézy kolem letošních voleb se množí již od začátku letošního roku. Původní nadšení nad volebními průzkumy, předkládajícími úspěch malých stran ve volbách, postupem času nahradilo mediální překvapení v podobě angažovanosti mladé generace při ovlivňování dalšího politického směřování a reprezentace naší země. Tento fenomén využil jako médium to, co je dnes pro mladé lidi přirozené, tj. sociální sítě a kyberprostor obecně.


Můžeme být odpůrci formy i obsahu sdělení, pomocí nichž nám tito noví političtí propagátoři říkají koho a jak máme volit, ale nemůžeme nikterak pominout jeden obecně pozitivní fakt – mladí chtějí volit a chtějí změnu. Samozřejmě velmi záleží na tom, zda se jedná o jednorázový „modní“ trend či je to znamení věcí budoucích, kdy mladí nebudou jen pasivními účastníky politiky, ale také iniciátory politických aktivit a strůjci nových názorů. Je však zbytečné předvídat a spekulovat nad něčím, co ukáže až čas. I dnes tu máme něco, co nebylo dříve obvyklé.

Již dlouhá léta využívají politické strany na svých mítincích a billboardech celebrit jako „hlásných trub“ svých názorů, na tom není nic nového. Určitý pokrokový přístup ukázali, pod taktovkou Petra Zelenky, dva mladí herci Jiří Mádl a Marta Issová. Svým nezávislým klipem (jehož nezávislost nemůže ve skutečnosti nikdo potvrdit) - Přemluv bábu, přemluv dědu – neprezentují  konkrétní stranu, propagují politický směr. Na první pohled dobrý nápad, na pohled druhý kontroverzní video rozdělující společnost na lidi nadšené a zhnusené. Satirický nádech snímku je patrný na první pohled a demokratická společnost by měla být s to jej přijmout a respektovat názor aktérů. Na stranu druhou je potřeba zamyslet se nad tím, zda lze humorem omluvit vše, a zda řešení problémů opravdu tkví až na hranici elementární lidské slušnosti, a jen svou abstrakcí zapadá do hranic demokratické a společenské přípustnosti.

Dalším veřejně známým projektem je Defenestrace 2010 nebo-li „Volte podle Cimrmana“. Sice se nejedná o projekt vytvořený studenty či mladými umělci, přesto si u spousty z nich a mnohých dalších, především díky sociální síti Facebook, získal podporu. Jedná se o akci jejíž propagátoři vyzývají k volbě posledních čtyř jmen na kandidátkách, a tím pádem k obměně současné politické reprezentace, jež podle nich ztratila kontakt z realitou. Samozřejmě je otázkou nakolik je v parlamentu reprezentován individuální názor jedince a nakolik názor politické strany. V tomto případě jsou na místě pochyby, zda tato změna bude mít vliv na politickou kulturu a názorový vývoj či se bude jednat pouze o výměnu tváří „politických dinosaurů“ za tváře nové.

Dost podobný nádech praktické zbytečnosti má i projekt vymentepolitiky.cz. Tento projekt je podporován mladými umělci a klade si za cíl zbavit politiku v ČR korupce. Cíle je dle tvůrců možno dosáhnout volbou malých stran a obměnou politiků. Celková myšlenka určitě má něco do sebe, při bližším zkoumání však brzy ztratíte smysl celé této akce. Ústředním tématem projektu je korupce, což je důvod proč bychom měli obměnit stávající zkorumpované politiky za nové. Avšak autoři jdou sami proti sobě, když povětšinou druhým dechem dodávají, že se tím problém korupce nikterak nevyřeší, maximálně se změní osazenstvo. S čímž bohužel nelze než souhlasit.

Fenomén angažovanosti mladých lidí v politickém dění, a hlavně jeho masovost, jsou dobrým příslibem do budoucna. Momentálně jsou však občanské iniciativy pouze poukazováním na dílčí problémy týkající se politiky, nepřinášejí téměř žádná praktická řešení či východiska – chybí jim komplexnost a připravenost účinných opatření. Rozsáhlá argumentace je po vzoru politických stran, proti kterým brojí, nahrazena za známé tváře, jednoduchost myšlenky, líbivou prezentaci, negativní kampaň či dokonce demagogii. Na druhou stranu jsou tyto snahy aktem, kterým určité skupiny obyvatel vyjadřují svůj nesouhlas a snaží se změnit současný stav věcí, což v dnešní době, kdy hlas lidu téměř není slyšet, určitě není málo.

Zobrazeno 2258 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:39
Pro psaní komentářů se přihlaste