Dva svazky románové kroniky Rok na vsi popisují události ve fiktivní moravské vesničce, která se jmenuje Habrůvka. Málokdo se odhodlá tyto obsáhlé romány přečíst, právě kvůli jejich obsáhlosti. Proto dílo zdramatizovali Miroslav Krobot a Břetislav Rychlík. V dramatické podobě je pro běžné lidi přijatelnější.
Děj se odehrává od podzimu do léta v 19. století. Ale tohle by z předstvení jaroměřských ochotníků poznal každý. Měli propracované nejen kostýmy, ale i kulisy, podle kterých to bylo patrné. Ty se opravdu musí ocenit. Po pódiu se proháněly stárky v moravských nakasaných krojích, páni z vesnického výboru, i pan kněz, na kterého každý dá. Všichni se mezi sebou vyjadřovali jak jinak než hanáckým a slováckým nářečím. Z celé kompzice dýchala moravská atmosféra. Často se ozývala i reprodukovaná hudba, která doprovázela a přibarvovala představení v rytmu cimbálu a houslí.
Pod folklórem se schovávala pointa hry, která měla duchovní nádech. Poukazovala na to, že žádný člověk není vyloženě špatný, nebo dobrý. Ale v každém se skrývají obě části. Proto nechyběly ani nemanželské děti, milenky a stále alkohol popíjející muži. Jednalo se tak o propracování psychologie postav.
Celé představení i s přestávkou trvalo 3 hodiny. Což je samozřejmě skvělý výkon, a to nejen pro samotné herce, kteří s vypětím všech sil prezentovali své herecké dovednosti, ale i pro diváky, kteří udrželi takovou dobu pozornost.
Během pátku a soboty ochotníky čekaly tři premiéry, které se dočkaly tří vyprodaných sálů a tří opravdu dlouhých a ohromujících ovacích ve stoje. Dřina se vyplatila.