út., 10. listopad 2009 21:27

Olomouc slaví 20 let svobody a demokracie

Je to již 20 let co se nad Českou republikou roztáhla těžká rudá mračna. Je to již 20 let co si můžeme „legálně“ sbalit kufr  a vyrazit na cesty. Za tuto zdánlivě krátkou dobu Češi stihli udělat velký kus práce, ať v pozitivním, či negativním slova smyslu. Při příležitosti  významného výročí se po celé zemi pořádají happeningy a jiné doprovodné akce pro připomenutí toho, co je pro národ neopomenutelné. Během celého měsíce se v Olomouci můžeme těšit na pestrý kulturní program, který nám připomene jednu z nejdůležitějších událostí naší historie.

Plánované akce svým rozsahem výrazně přesahují datum 17. Listopadu. Celý program byl odstartován 5.11.  přednáškou k poctě J. L. Fischera v Aule Právnické fakulty s výběrem 200 dosud nepublikovaných fotografií Jindřicha Štreita. Oslavy jsou doprovázeny spoustou dalších výstav a jiných vzpomínkových akcí  předcházejících vyvrcholení, které se koná v den sametové revoluce na Horním náměstí. Kapely jako Mňága a Žďorp, Pražský výběr  nebo písničkář Jiří Dědeček se postarají o hudební doprovod na hlavním pódiu. Na náměstí bude vytvořena také totalitní zóna, kde najdeme výstavu techniky SNB, dobová auta a autobusy.

Bude zde vytvořena také rekordní fronta na banány a živý orloj. Pro tancechtivé je připravena retrodiskotéka. Happening odstartuje ve 13:00 a bude zakončen 18:30 slavnostním ohňostrojem. Připraven je také doprovodný program, který začne uctěním bojovníků za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou UP. Dále nespočet divadelních představení, výstav a vystoupení Moravské filharmonie, která uvede Smetanovo dílo Má vlast. Souhrn naplánovaných akcí najdeme v každé tramvaji, vývěsce či na jiném dobře viditelném místě což nám dokazuje nefalšovanou snahu o co nejlepší organizaci ze strany organizátorů.

Je to již 20 let, co si připomínáme toto významné výročí. Obrovské semknutí národa stálo na počátku dlouhé cesty za svobodou. Díky významným osobnostem a velkému odhodlání se teď můžeme sejít na náměstích po celé zemi a s tichou nostalgií si zavzpomínat a dát najevo, že Český národ má v Evropě své zasloužené místo.

Zobrazeno 1979 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:36

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste