po., 27. únor 2017 19:40

Opuštěná továrna už není opuštěná, je z ní dům snů

La fábrica v Barceloně La fábrica v Barceloně Zdroj: Bored panda
Ricardo Bofill koupil v roce 1973 starou cementárnu na okraji Barcelony s jasnou vizí – přeměnit ji ve svůj domov. Po skoro 45 letech se jeho sen stal skutečností. La fábrica, jak komplex pojmenoval, se ze staré opuštěné budovy proměnila ve výjimečné, dechberoucí a neustále se rozvíjející sídlo.

Od začátku bylo jasné, že na stavbě bude plno práce. Po druhé světové válce byl podnik zavřen a od té doby chátral. Jeho přestavba si vyžádala mnoho oprav, léta dřiny a vytrvalosti, která se však nakonec vyplatila. Kdysi kouřící monstrum na okraji města se proměnilo v oázu. Exteriéry přetékají zelení, střechy jsou porostlé trávou, kolem dokola jsou k vidění palmy i olivovníky. Interiéry zase udivují svou tvořivostí a spojením „nového se starým“. Každý pokoj je totiž úplně jiný, než ten předchozí.


„Žiju si svůj život uvnitř mého vlastního světa, naprosto odříznutého od světa tam venku a všeho, co s ním souvisí,“ píše Bofill na svých stránkách. Prostory však nejsou určeny jen pro bydlení, ale také pro práci, i když zdůrazňuje, že mezi nimi existuje jen velmi tenká hranice.
Romantické ruiny, které La fabrica tolik připomíná, však ještě nejsou dostavěny. Pořád je co vylepšovat, a sám Bofill uvádí, že i to je součástí celého kouzla.

 

La fábrica

 

Lá fábrica

 

La fábrica

 

La fábrica

 

La fábrica

 

La fábrica

 Zdroj obrázků:Bored panda

Zobrazeno 3586 krát
Naposledy upraveno: út., 28. únor 2017 10:59
Pro psaní komentářů se přihlaste