A ať se snažím, jak se snažím, nikde jinde ve střední Evropě takový oblak nenacházím. Proč se s tím něco neudělá? „Bylo by to náročné, drahé, zdlouhavé, komplikované, složité, potýkalo by se to s řadou překážek...Dál to všichni známe. Nemůže být důvodem, že ačkoli ostravskou uhelnou pánev obývá přes milion lidí, nachází se přeci jen mimo centrum české „civilizace“, tedy Prahu?
Kam jdou všechny peníze (a že jich není málo), které vyprodukují giganti jako Mittal a Vítkovice? Jaktože v severních Čechách se po roce 1989 podařilo výrazně omezit výrobu, a tím snížit emise, popřípadě došlo k plošnému odsířování? V Praze, ač na tom také není nejlépe, emise zdaleka nedosahují apokalyptické černě vznášející se nad Moravskoslezským krajem. Je to tím, že se na východě víc topí? Protože lidé spalují „všelijaké hnusy“, a sami si tak zamořují životní prostor? Členové Akademie věd ČR nesouhlasí. Jejich výzkum jednoznačně ukázal, že současný stav je působen velkými průmyslovými producenty, jako je právě Mittal, který má na některých místech na svědomí hned 60% nebezpečných polétavých částic. Jaktože se proti tomu nedá zakročit? Kde je přísná legislativa, která by podobné počínání přísně omezovala? Holt východ je dale.
Mí prarodiče chodili do nemocnice jednou za pět let - vyrůstali na jižní Moravě a na Slovensku. Moje matka zápasí celý život s atopickými exémy, já osobně mám alergii na prach, mladší sestra promarodí zhruba třetinu školního roku se záněty dýchacích cest a polovina jejich spolužáků má alergii nebo astma. Hádejte, kde jsme se všichni narodili a vyrůstali. Podle studie členů Akademie věd na sebe váže polétavý prach v Ostravě-Bartovicích tříkrát více karcinogenních látek než v Praze a až 30%(!!) dětí zde trpí astmatem. Čím to může být?
Co se teď má stát je, že inspektoři z Moravskoslezského kraje nabudou pravomoci kontrolovat lidem, čím doma topí. Ach ano, to jistě pomůže. Lidé poníženě skloní hlavy a uznají, že si za to vlastně můžou sami a navíc přestanou jezdit auty. Při otázce, kdo bude kontrolovat kotlíky ArcellorMittalu, inspektoři zvednou výhružný prstík, že taková drzost jim nepřísluší. Jen si pěkně dýchejte a buďte rádi, že máte práci, kdyby nebyly šachty a výše zmíněný Mittal, přibylo by dalších 10 000 nezaměstnaných. A navíc, nikdo vás tady žít nenutí!
Přiznávám, že je to brutální zjednodušení stavu, ale krajan z ostravska mi pravděpodobně dá za pravdu, že podmínky k životu jsou tu katastrofální. Dodnes koluje historka, jak kyselý déšť rozežíral v Ostravě deštníky a lidé se v panice schovávali pod zastávkami.
Navíc se nejedná jen o Ostravsko, situace je dlouhodobě mizerná na celé Moravě, Olomouc nevyjímaje. Tučné částky se točí zejména kolem Prahy - města měst. Jakmile se objeví problém s dopravou, vymýšlejí se obchvaty a dopravní omezení (což o to, že stejně nefungují). Na severní Moravě nic zas tak důležitého není, nekonají se tam ani filmové festivaly, ani lázňové dýchánky. O kvalitě životního prostředí svědčí také fakt, že jeden americký režisér natáčel svůj film v Ostravě Porubě- lepší místo k simulaci depresivní komunistické šedi v Evropě nenašel. Příjemná pocta.
Mluvčí ArcellorMittalu se v tisku ohání tvrzením, že radikálně snížili v době smogové krize výrobu, která způsobuje největší znečištění. Jaký to ústupek. Příliš málo, příliš pozdě.
Jak se tak zdá, situace potřebuje předvolební řešení. Rázná tvrzení o zásahu proti další likvidaci populace uhelné pánve zamořeným vzduchem však v jejich obyvatelech vzbuzují spíše trpký úsměv. Evokuje v nich (mě osobně nevyjímaje), silný pocit deja-vu (spíše deja entendu). A to takový, že se nezmění vůbec nic. Jako doposud.
Poznámka: Jedná se o subjektivní autorovy názory, Ústava České republiky mu dává plné právo je veřejně prezentovat.