pá., 27. listopad 2020 19:04

Otužování jako nový trend

legenda v otužování Wim Hof legenda v otužování Wim Hof Zdroj: https://www.facebook.com/icemanwimhof/
Dobrovolně se sprchovat studenou vodou? Proč? K čemu je to dobré? Zaujal vás tento nový trend na Instagramu a Facebooku? Čtěte dál.

Pokud jste aktivní na sociálních sítích, mohli jste si všimnout, že se poslední dobou objevil nový trend.  Čím dál více lidí „postuje“ příspěvky ze zatím nezamrzlých potoků s vysmátými obličeji a motivačním popiskem k tomu. Jako „slabý jedinec“ jsem si hned řekla, že bych se taky měla začít otužovat. Troufám si říct, že nejsem jediná, a tak jsem se rozhodla napsat vám pár tipů a triků do začátku, spolu s výhodami.

Jak a kde začít?

Každý, kdo chce s otužováním začít, musí být zcela zdráv. Jestliže máte jakékoliv zdravotní problémy, je potřeba se poradit se svým lékařem, zda je právě to pro vás vhodná volnočasová aktivita. Otužování malých dětí a lidí v pokročilém věku by mělo probíhat mírněji.

K otužování nepotřebujete nic víc než přístup k vodě, dobré psychické rozpoložení a trpělivost. Nejlépe je začít doma ve sprše nebo se jen omývat studenou vodou. Není potřeba se do ničeho nutit, ze začátku se můžete omývat mokrou žínkou a až budete připraveni, přejděte do sprchy, tam začněte s vlažnou vodou, kterou budete postupně stále více ochlazovat. Zpočátku stačí na sebe jen lehce stříkat studenou vodu, postupujte pomalu od nohou, není dobré, vystavovat tělo šoku. Po pár dnech si tělo začne zvykat a vy můžete pobyt ve studené voděprodlužovat. V zimě se doporučuje sprchovat se 1-3 minuty, v létě 3-5 minut.  Při otužování si nenamáčejte hlavu. Ranní studená sprcha je skvělý start do nového dne a má větší celkový efekt. Na osušení použijte vždy suchý ručník, nebojte se si ním tělo řádně promasírovat.

Vaše tělo si na studenou vodu rychle zvykne, ovšem nejtěžší je v otužování vytrvat. Můžete si pozvolna vytvořit návyky v podobě několika krátkých otužovacích intervalů za den. Při pravidelném otužování byste výsledky měli pocítit už za měsíc.

Proč se otužovat?

Možná se ptáte, proč bychom se měli dobrovolně takhle „mučit“? Ač to na začátku může být nepříjemné, při pravidelném otužování zjistíte, že na tom opravdu něco bude. Jaká pozitiva vás tedy čekají, pokud u otužování vytrváte?

Otužováním snížíte pravděpodobnost degenerace nervů, které zapřičiňuje nemoci jako je stařecká demence, Alzheimer nebo Parkinson. Chlad navíc aktivuje dorůstání nervů v mozku. Zvýšíte funkci svého kardiovaskulárního systému, čímž snížíte pravděpodobnost mozkové příhody či infarktu. Studená voda pomáhá tlumit v těle záněty, které mohou vést až k autoimunitnímu onemocnění. Při otužování se v těle vyplavují endorfiny, které přispívají k psychické pohodě. Dvoj až trojnásobné zrychlení metabolismu podpoří rychlejší úbytek tuku. Chladová terapie má i kosmetické účinky, pleť je díky prokrvení svěží a čistá. 

Jak říká Wim Hoff, autor jedné z nejpopulárnějších a nejznámějších otužovacích metod : "Největší zabiják na světě je pohodlný životní styl".

Zobrazeno 1388 krát
Naposledy upraveno: st., 2. prosinec 2020 23:12

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste