po., 16. listopad 2009 19:34

Ozvěny z Mezipater

Dnes 16.11. začnou v Olomouci Ozvěny desátého ročníku queer filmového festivalu Mezipatra, který probíhal od 23. do 31.10. v Brně a od 2. do 8.11. v Praze.
Festival Mezipatra  založili v roce 2000 organizátoři z brněnského združení STUD, aby přiblížili majoritní společnosti osobitou kulturu a historii sexuálních minorit a pomohli tak snaze těchto menšin být více akceptovány „hetero“ společností. První dva roky ještě vystupoval pod názvem Duha nad Brnem. Od roku 2003 se festival se změnou názvu rozšířil i do Prahy a posléze do dalších měst  ČR. Za uplynulých devět let jej navštívilo bezmála 63 000 diváků a divaček. Olomoucké Ozvěny budou zahájeny dnes  ve 20.00  Queer Party a projekcí krátkých filmů studentů FAMU v baru Diva.

Druhý festivalový den začne zítra v 10.00 konferencí s názvem „Diskriminace sexuálních menšin“, která se koná v rámci projektu Rozmanitostí proti šikaně realizovaného Poradnou pro občanství/Občanská a lidská práva. Cílem konference je veřejná diskuze nad tématy, týkajícími se diskriminace na základě sexuální orientace. Zájemci nejen z řad studentů a studentek, kteří se předem přihlásili, se mohou aktivně účastnit konference a přednést  své odborné práce na toto téma. V 17.30 bude následovat debata účastníků konference a odborné  veřejnosti s příslušníky sexuálních menšin. Celá akce proběhne  ve Filmovém sálu UC UP Konvikt.

V 17.00 bude také zahájena výstava s názvem Homosexualita a umění. Vernisáž proběhne v Uměleckém centru UP Konvikt.
Ve 20.00 ve Filmovém sálu UC UP Konvikt  proběhne projekce filmu Svazující slova/ L‘Ordre des Mots režisérek Cynthii a Melissy Arra. Dokumentární snímek má za cíl zpochybnit často „nezpochybnitelné“ společenské normy a poskytnout šanci  trans- a intersex- komunitě vyjádřit se. Aktivisté a aktivistky zde analyzují původ útlaku, kterého se jim dostává od majoritní společnosti. Muž a žena nejsou podle nich jediné platné genderové identity.
Ve středu 18.11. opět od 20.00 poběží další ze čtyř snímků vybraných pro olomoucké Ozvěny z Mezipater. Ve filmu Milk/ Milk představí režisír Gus Van Sant život Harveyho Milka, na kterého byl v roce 1978 kvůli jeho sexuální orientaci spáchán atentát a který je dodnes považován za jednoho z největších mučedníků americké historie.
V poslední den Ozvěn budou ve Filmovém sálu UC UP Konvikt promítány hned dva snímky.

Jako první se v 19.00 představí  Chlapský faktor/ Butch factor američana Christophera Hinese. Dokument se zabývá streotypy, jakámi je okolím nazíráno na gaye a jak oni sami vnímají sebe. Film nevypráví o sexu a sexualitě, ale o životním stylu. Ve snímku se tak seznámíme např. s různýmy sportovními kluby, které hrají svojí gay ligu, nebo se nám představí „medvědi“, silní zarostlí chlapáci, kteří přestože vypadají jako archetyp „hetero“ muže pořádají víkendová gay setkání.

Závěrečný snímek Tajemství/ Ha-Sodot/ Secret od Avi Nesher, který bude možné vidět v 21.00 taktéž ve Filmovém sále UC UP Konvikt, vypráví příběh nábožensky založené Naomi, která odchází po smrti své matky do židovského semináře. V uzavřeném světě mužů potkává nespoutanou Michelle a později i tajemnou Anouk, jejíž tajemství oběma dívkám zásadním způsobem ovlivní život. Film představuje lásku, skryté vášně a provinění z pohledu židovského učení.

Vítězné filmy z předchozích ročníků festivalu Mezipatra je možné vidět na internetové adrese www.ceskatelevize.cz/mezipatra.

 

Zobrazeno 1947 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:36

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste