út., 15. březen 2016 23:04

Kdo jsou pacienti žižkovské Kliniky

Na začátku března skončila smlouva, která umožňovala občanské iniciativě Klinika využívat prostory bývalé plicní kliniky na Žižkově. Následující dny jsou pro její existenci zlomové. I přes velký mediální zájem o případ mnozí netuší, kdo vlastně lidé z Kliniky jsou a co dělají.

Více jak před rokem se do prostoru bývalé plicní kliniky na Žižkově nastěhovali squatteři (osoby obývající squaty, prázdné a nevyužívané budovy, poz. red.). Do víru následujících událostí se zapletla policie, Rada městské části Praha 3, veřejnost podporující squattery, dokonce i ministerstva vnitra a spravedlnosti. Vše skončilo uzavřením smlouvy, která umožňovala squatterům na jeden rok prostor bývalé kliniky využívat. Její platnost vypršela letos 2. března. Už o den později se kolem centra vytvořil lidský řetěz jeho podporovatelů. Očekávali zásah Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který prostor oficiálně spravuje. Nic se však nestalo. Úředníci se squattery zatím pouze jednají o budoucnosti jejich centra. Lze ale předpokládat, že další vývoj se neobejde bez zájmu veřejnosti, médií a lidí, kteří se squattery sympatizují.

Kdo tito squatteři ale vlastně jsou? Představte si dvě skupiny lidí. První poskytuje širokému okolí možnost zdarma se vzdělávat nebo prostory pro vlastní podnikání. Dobrovolně pomáhá lidem bez domova či uprchlíkům. Druhá skupina chodí na demonstrace, na které se cíleně připravuje, a jsou tu lidé, kteří nemají problém použít k dosažení svého cíle násilí. Na Klinice najdete zástupce z obou těchto skupin.

Idea samosprávného centra je úžasná. Lidé zde poskytují na vlastní náklady jazykové kurzy nebo třeba kurz sváření, což umožňuje zlepšení pozice na trhu práce. Na Klinice se šíří i alternativní kultura prostřednictvím koncertů nebo čtení poezie. Nastavuje tak zrcadlo mainstreamové kultuře a bezplatnými kurzy alespoň částečně přispívá k rozvoji ekonomiky státu. Člověk si však musí uvědomit i druhou stránku věci. Podle reportérů zpravodajské agentury Aktu.cz se zde konal workshop, na kterém se posluchači učili prorážet policejní kordony. Z workshopu byla pořízena nahrávka, jejíž úryvky zveřejnil server Tíseň.tv. Obyvatelé Kliniky se navíc otevřeně hlásí k radikální levici, jak dokazuje jejich propagační video a mimo jiné i jejich knihovna, ve které má své neochvějné místo Marx.

Nejaktuálnějším děním na Žižkově jsou sms výhružky starostce Městské části Praha 3 Vladislavě Hujové a místostarostovi Alexandru Belluovi, které získali reportéři agentury Aktu.cz. Že jsou spojené s Klinikou, je jasné už z jejich znění: "Nechte Kliniku na pokoji!", "Varování, smrt kliniky, smrt kapitalistům!", "Smrt za smrt, ty kapitalistická zrůdo!". Starostka podala v pondělí trestní oznámení na neznámého pachatele a celý týden má v práci volno.

Extremismus v demokracii existovat nemůže a je pro ni nebezpečný hned z několika důvodů. Ve velkém přenáší politiku do ulic, podněcuje k protizákonnému chování a nerespektuje práva ostatních. Právě poslední bod je podle mého názoru nejproblematičtější. Jestliže žijeme v demokratické společnosti, kde máme všichni stejná práva, je potřeba nejen hájit dodržování našich práv, ale zároveň brát v potaz i práva ostatních. To bohužel anarchisté mnohdy nechápou a prosazují své názory bez ohledu na ostatní, a narušují tak princip demokracie. Výše zmíněná fakta dokládají, že se extrémisté neštítí ani tak přízemních technik jako je zastrašování. Takovéto jednání nesmí být přehlíženo. Skupina, ke které se hlásí lidé schopní vyhrožovat fyzickým násilím, případně ho reálně použít, nemá v demokratické společnosti místo.

Je možné, aby squat existoval bez anarchistů? Z vlastní zkušenosti vím, že ano. V městské části Praha-Petrovice chátrá barokní zámeček obydlený lidmi bez domova. Majitelka nemá prostředky na jeho opravu, a tak se se squattery dohodla; odejdou všichni narkomani, ostatní zůstanou a budou se o zámeček starat. V prvních dnech se sice tato dohoda neobešla bez zásahů policie, ale nakonec se vše vyřešilo. Narkomani odešli, squatteři mají kde spát a zlepšují stav zámečku vyklízením suti z budov a udržováním záhonů, což je prospěšné i pro ně samotné.

Zobrazeno 2842 krát
Naposledy upraveno: út., 12. březen 2024 18:29

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste