Podle průzkumu Amnesty International si 67 % čechů myslí, že si za znásilnění může oběť sama. V reakci na toto zjištění vznikla nezávislá organizace Konsent. Zakladatelkou a výkonnou ředitelkou se stala Johanna Nejedlová, která je zároveň členkou výkonného výboru České ženské lobby a skupiny Observatory on Violence against Women in Youth Activism.
K roku 2021 dle vládního průzkumu zažilo 54 % žen během svého života sexuální násilí či sexuální obtěžování a až 90 % pachatelů sexuálně motivovaného násilí jsou muži. Mnoho lidí žije v mylném domnění, že pachatel při znásilnění oběť nezná, avšak je prokázáno, že většina případů znásilnění je spáchána v rodině, na přátelích, či v okruhu známých. Ve většině případů si pachatel násilný čin dlouhodobě plánuje, což zase vylučuje domněnku, že si za to může obět sama tím, co si na sebe oblékla. Organizace Konsent se snaží bořit mýty o sexu a sexuálním násilí. Pořádá workshopy pro školy, vyučující, firmy a organizace, ale i pro rodiče, ve kterých mimo jiné radí, jak mluvit s dětmi o sexu. Své workshopy a projekty přizpůsobuje cílové skupině. Například v projektu Stand up se snaží bojovat proti obtěžování na veřejnosti a posluchače poučit o tom, jak se v takové situaci zachovat. Prostřednictvím Žádná tabu před tabulí vysvětluje vyučujícím, jak správně na sexuální výuku ve škole.
Organizace získala hned několik ocenění. V roce 2019 cenu Člověka v tísni Gratias Tibi a také cenu Františky Plamínkové. Dlouhodobě spolupracují s Odborem pro rovnost Úřadu Vlády ČR, americkou a norskou ambasádou a nadací Avast.
Nyní organizace usiluje o změnu zákonu o znásilnění. Dočasná definice o znásilnění je prý chybná a nespadá pod ní až 70 % znásilnění, při kterých se oběť aktivně nebrání. Prosazují názor, že sex bez souhasu je vždy znásilnění. Pro podporu tohoto projektu můžete na stránkách Konsentu podepsat petici. Projekt Konsent můžete podpořit finančně nebo se do něj můžete přidat jako dobrovolník.
Pro více informací o organizaci Konsent.