Gymnázium vzniklo v Chrudimi v roce 1863, jehož počátky bychom mohli hledat v 18. století, kdy zde existovala latinská škola, připravující žáky na studium na univerzitě. Po slavnostním zahájení 6. října v roce 1863 mělo gymnázium tři ročníky. V roce 1871 byla škola postátněná a zároveň rozšířena na vyšší gymnázium s osmi ročníky. Po prvních dvou ročnících společného základu se ve třetím ročníku třída rozdělila na větev reálnou s výukou francouzštiny a větev gymnaziální s výukou řečtiny. První absolventi maturovali v roce 1875.
Škola se neustále přemísťovala, dokonce se nějakou dobu vyučovalo i v Muzeu. Poslední budova, ve které se vyučuje dodnes leží v Olbrachtově ulici. Je to budova bývalého pedagogika. V roce 1969 přijalo do svého názvu jméno chrudimského rodáka Josefa Ressela. Zřizovatelem školy se stal Pardubický kraj a v následujících letech došlo k dalším změnám ve vzdělávání. Od roku 2007 začala škola vyučovat podle nového školního vzdělávacího programu, který na základě rámcového vzdělávacího programu připravili vyučující. První jednotné přijímací zkoušky a první státní maturity byly v roce 2011. O šest let později byl ve škole založen Studentský parlament.
V roce 2013 to bylo přesně 150 let od založení, takže se to škola rozhodla oslavit ve velkém. Mohli jste se přijít podívat do samotné budovy. Později začal minifestival v R Klubu v Chrudimi. Den poté, kromě klasického dne otevřených dveří s výstavami a ukázkami, se také otevřel nově zrekonstruovaný sál v přízemí budovy a v odpoledních hodinách nastalo shromáždění absolventů před divadlem. Na konci dne proběhlo představení studentské akademie pro veřejnost. Studenti si připravili několikahodinové vystoupení na téma škola včera, dnes a zítra. Příběh začíná už v předminulém století a pokračuje dál až do současnosti. K vidění byly také hry Járy Cimrmana, vystoupení pěveckého sboru, taneční vystoupení a mnoho dalšího. Málokdo mohl tušit, že hlavní zásluhu na té povedené taškařici měl jeden z nejznámějších českých herců Martin Dejdar, který se zde také ukázal. Kdokoliv se mohl přijít podívat a potom se vydat po chrudimských podnicích. Dokonce bylo zarezervované celé muzeum, hlavně pro starší absolventy. Oslavy se zakončily v neděli při bohoslužbách v Kostele Nanebevzetí Panny Marie na náměstí.
Mezi známé absolventy gymnázia patří zpěvačka Helena Vondráčková, která vyrůstala ve Slatiňanech. Pěveckou dráhu zahájila vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty v roce 1964. Rok poté ji proslavil hit Červená řeka a stala se Zlatou Slavicí. Ještě v roce 2000 byla nejprodávanější zpěvačkou roku. Marie Tomsová byla též absolventka gymnázia. Vyhrála konkurz na televizní hlasatelku a v televizi pracovala dvacet let. Dnes se věnuje hlavně dabingu či moderování společenských akcí. Dalším absolventem byl Jaromír John. Spisovatel, novinář, vysokoškolský učitel a výtvarný kritik žil taktéž ve Slatiňanech. A v neposlední řadě také Martin Dejdar, na kterého vzpomínají dodnes. Po vystudování DAMU nastoupil do divadla Studio Ypsilon. Hlavní roli hrál například v sitcomu Comeback, kde měl roli Františka Ozzáka.