po., 8. leden 2018 20:04

Pojďme všichni volit!

Přijďte k volbám! Přijďte k volbám! Zdroj: Vít Kubant
Současný prezident Miloš Zeman má za sebou pět let vlády, tedy první polovinu v prezidentské kanceláři. Nebo ne? Pojďme rozhodnout o budoucnosti naší země v prvním kole prezidentských voleb, které se konají v pátek 12. ledna a v sobotu 13. ledna 2018. Pokud žádný z devíti kandidátů nezíská více než 50% hlasů, bude následovat 26.1.-27.1.2018 kolo druhé.

Podruhé v historii země je občanům České republiky umožněna přímá volba prezidenta. I když se už většina odborníků shodla, že zákon o přímé volbě byl uspěchaný a má plno mezer, kterých následně prezident může zneužívat, musíme této příležitosti využít. V prezidentských volbách není podle mého názoru důležité, zda člověk politice „rozumí", či nikoliv. Důležité je všímat si kandidátů, jakým způsobem vystupují, zda mají totožné názory a přesvědčení jako já - jejich volič. Zkrátka, zda chci, aby mě ten daný člověk zastupoval a reprezentoval.

Osmičkový rok byl v mnoha případech pro naši zemi osudový. Připomeňme si ty nejdůležitější události. V roce 1918 vznikl nový stát ve středu Evropy, naše Československo. O dvacet let později zažil národ jednu ze svých největších křivd, kdy na základě podepsání Mnichovských dohod nacistické Německo obsadilo československé pohraničí. V roce 1948 obyvatelstvo naší země zažilo Vítězný únor – převzetí moci komunisty. Roku 1968 vyvrcholilo Pražské jaro, tedy uvolňování komunistického režimu. O této době mluvíme jako o „komunismu s lidskou tváří“. I v tomto roce ale přišel opačný zlom, když do Československa vpadla vojska Varšavské smlouvy a započala „normalizace".

Letos slavíme sto let od založení republiky a je jenom na nás, zda necháme naší zemi se dál ubírat směrem k Rusku, nebo tento posun zastavíme a budeme plnohodnotným členem západní Evropy.

Za uplynulých pět let se v prezidentské kanceláři stala spousta věcí. Od vrávorání u korunovačních klenotů, přes nenalezený článek Ferdinanda Peroutky, oficiální návštěvu Čínské lidové republiky, urážení snad všech českých moderátorů a novinářů (až na jednoho, kterého jen stěží můžeme nazývat moderátorem na TV Barrandov), milost Jiřímu Kajínkovi, zatajování svého zdravotního stavu, až po rezignaci na všechny předvolební debaty a celou prezidentskou kampaň.

Nechci někomu diktovat, koho by měl volit. Důležité je k volbám přijít! Vaše volební účast vám zabere nejvýše deset minut volného času, těchto deset minut ale může rozhodnout o budoucnosti země na dalších pět let. K první přímé prezidentské volbě v roce 2013 přišlo 5 143 966 voličů (61,31%), bylo by to krásné číslo. Ale proč se volby nezúčastnily i zbylé skoro dva miliony voličů (38,69%)?

V prezidentských volbách kandidují (seřazeni podle vylosovaného volebního čísla):

1. Ing. Mirek Topolánek, 61 let, manažer, bez politické příslušnosti

Dlouholetý politik, v letech 2006-2009 předseda vlády. První premiér, který nesestavil vládu na první pokus. Proslul zdvižením prostředníčku na jeho oponenta Miroslava Kalouska. Po odchodu z politiky přednášel na Národohospodářské fakultě VŠE, sháněl zakázky pro firmu VAE Controls a působí jako předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice.

 

2. Mgr. Michal Horáček, Ph.D., 65 let, spisovatel, textař a sociální antropolog, bez politické příslušnosti

Věnoval se sázkám na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli. Z vysoké školy byl vyloučen po zfalšování výjezdní doložky do USA. Byl sledován StB. Zasloužil se při vyjednávání mezi Komunistickou stranou Československa a zástupci Občanské fóra. Spoluzaložil sázkovou kancelář Fortuna, kterou v roce 2004 prodal. Celou svou prezidentskou kampaň si hradí sám.

 

3. Mgr. Pavel Fischer, 52 let, diplomat, bez politické příslušnosti

Studoval na vysokých školách v Praze, Ženevě a Paříži. Za doby Václava Havla působil v Kanceláři prezidenta republiky, později byl velvyslancem ve Francii a Monaku, pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí a v roce 2015 se stal ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM.

 

4. RNDr. Jiří Hynek, 57 let, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, Realisté

Studoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Ve svém profesním životě na vedoucích pozicích vystřídal několik firem např. SOPOZ, Praga, ICZ. Patří k zakladatelům strany Realisté a v roce 2017 s ní neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny.

 

5. Mgr. Petr Hannig, 71 let, vydavatel a producent, ROZUMNÍ – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…

Vystudoval Hudební akademii múzických umění. Působil jako redaktor Českého rozhlasu. Objevil několik talentů jako Lucii Bílou, Jakuba Smolíka, Zdeňka Izera. V roce 2002 založil Stranu zdravého rozumu. K politice ho přivedlo to, že se v ČR hraje zahraniční hudba a mnoho peněz se tedy posílá do zahraničí.

 

6. Ing. Vratislav Kulhánek, Dr. h. c., 74 let, podnikatel, Občanská demokratická aliance

Studoval VŠE v Praze. Neoprávněně byl evidován ve svazcích StB. Pracoval ve vedoucích pozicích ve firmách Robert Bosch, Škoda Auto. Byl prezidentem Sdružení automobilového průmyslu a nyní funguje ve společnostech AAA Auto, Pojišťovna Kooperativa a Tatra Trucks.

 

7. Ing. Miloš Zeman, 73 let, ekonom, Strana práv občanů

Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. Je dlouholetý politik, bývalý předseda vlády a současný prezident ČR. V roce 2003 odešel na Vysočinu a vrátil se o deset let později, kdy porazil v přímé volbě prezidenta Karla Schwarzenberga. Během posledních měsíců se odebral do ústraní a komunikuje přes svého hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Nevede prezidentskou kampaň ani se neúčastní prezidentských debat.

 

8. Mudr. Bc. Marek Hilšer, Ph.D., 41 let, lékař, vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník, bez politické příslušnosti

V červnu 1989 s rodinou emigroval do Španělska, po Sametové revoluci se vrátili zpět do Československa. Studoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Zúčastnil se lékařské mise s organizací ADRA. Jako vědecký pracovník se zaměřuje na boj proti rakovině.

 

9. prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., 68 let, fyzikální chemik, bez politické příslušnosti

Studoval na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Mezi lety 2009 a 2017 zastával funkci předsedy Akademie věd České republiky. Václav Klaus mu v roce 2012 udělil Medaili Za zásluhy o stát v oblasti věd. Působí jako přesný opak Miloše Zemana a jeho největší protivník.

Nenechme za nás rozhodovat druhé. Všem vám přeji šťastnou ruku při vybírání vašeho favorita!

Zobrazeno 2826 krát
Naposledy upraveno: čt., 11. leden 2018 12:11
Pro psaní komentářů se přihlaste