Věřte tomu nebo ne, Majáles je s námi již šest set let. Jeho počátky totiž sahají do 15. století, kdy měli středoškoláci poslední dubnový den volno, a vydali se do přírody, kde společně zpívali a bavili se. Později se této tradice chopili vysokoškoláci. Na výsluní Majáles postavil Alois Jirásek díky své knize Filosofská historie, ve které vypráví o životě studentů z Litomyšle.
Z těchto vět nám může být jedna věc jasná – atmosféra Majálesu zůstává napříč staletími stejná.
„Dosud neochablo veselí. Hudba téměř nepřetržitě hrála, smích a žert nemdlely, zpěv rozjařenýh studentů zazníval veseleji a hlučněji.
Dole v háji byl jich houfec rozložen. Někteří z nich seděli na hrubě tesaných lavičkách, jiní v trávě pod stromy a každý z nich často a důkladně nahýbal džbánek k ústům. Zpívali, smáli se a vtipkovali.“
Dvacáté století přineslo utrpení válek a lidé neměli moc důvodů k oslavám. Až s nástupem komunistického režimu tradice obživla. Režim ji ale držel zkrátka, snažil se z ní udělat událost posilující ve studentech socialistického ducha. I přesto, že byl festival pod státním drobnohledem, byl v roce 1965 korunován králem Majálesu americký básník a představitel beat generation Allen Ginsberg. To vyústilo v jeho zatčení a vyhoštění z naší země. Ginsberg o této události vypráví ve své básni Král Majáles.
„Byl jsem v Praze třikrát zatčen,
jednou za to, že jsem opilý zpíval na Národní ulici,
jednou mě srazil na chodník kníratý agent, jenž vykřikl BOUZERANTE,
jednou za to, že jsem ztratil své sešity s názory na sexuální politiku.“
A teď zpět do současnosti
Majáles nabyl současné podoby počátkem tisíciletí. Postupem let se do něj zapojila spousta českých měst. Jedním z nich je i Hradec Králové. Zdejší Majáles se může chlubit tím, že vstupenky bývají vyprodané měsíce před konáním festivalu. Michal Šamánek, promotér hradeckého Majálesu, říká: „Lákadlem je i samotný fakt, že letos může festival proběhnou v podobě, v jaké jsme ho znali před pandemií. V Hradci je perfektní atmosféra a bude i super program.“ Největší úspěch u diváků pravidelně sklízí Horkýže Slíže, Vypsaná Fixa a v posledních letech i Marek Ztracený. I na ně se mohou letos návštěvníci těšit. Kromě nich vystoupí také Yzomandias, Viktor Sheen, Calin, Paulie Garand nebo třeba rodák z Hradce Králové Michal Horák. Výběr interpretů podle Šamánka skvěle odráží preference mladých a studujících. Organizátoři dokonce letos čekají vyšší účast než obvykle, a to převážně díky novému místu konání. Festival se totiž přesunul z Šimkových sadů k Pileťáku. Proběhne v sobotu 30. dubna.