Sabina Tocháčková

Sabina Tocháčková

Tuto větu pronesla Márinka v knize Aloise Jiráska z roku 1882. Historie Majálesu ale sahá ještě mnohem hlouběji do minulosti. Než se všichni sejdeme pod podii, ohlédněme se za vznikem oslavy krásy studentského života a podívejme se na to, co pro nás letos chystají organizátoři z Hradce Králové.
Co mají společného alkoholik, abstinent a adiktolog? Všichni se shodnou na tom, že je česká společnost příliš benevolentní k pití. Avšak zda alkohol může být zdraví prospěšný a jestli se člověk závislým narodí, na to má každý jiný názor.
V patnácti letech začal Lukáš Dudík napodobovat slavné pohyby Michaela Jacksona. O šestnáct let později je z něj profesionální tanečník Duďa, který působí nejen v olomoucké taneční skupině Lola´s dance, ale jezdí učit funkové styly lockin´ a poppin´ po celé republice i do zahraničí. Kromě toho v battelu s bekovkou na hlavě porazil nejednoho soupeře a usedl v křesle porotce na mnoha významných soutěžích. V rozhovoru prozrazuje svoji motivaci k tanci, hodnotí českou taneční scénu a sděluje svůj názor na TikTok, agresi a nevraživost mezi skupinami.
V České republice je konzumace alkoholu nejen tolerována, ale i normalizována a do jisté míry idealizována. Pokládáme ji za kulturní tradici zakořeněnou hluboko v naší nátuře. Ne, nejsme alkoholici, jsme Češi. My svíčkovou se šesti musíme spláchnout vychlazeným půllitrem, k poklidnému večeru otevřít láhev červeného a s přáteli soutěžit o nejlepší domácí pálenku. Jenže co když se z neškodného popíjení stane nebezpečná závislost?
Před několika měsíci přišel z Petrohradu do srdce Evropy. Dnes je jeho návrat domů prakticky nemožný. Mohl by čelit až dvacetiletému trestu, podporuje totiž Ukrajinu. Ruská invaze, propaganda, režim a diskriminace očima Marka Kolesnikova, ruského studenta žijícího v České republice.
Zpráva, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, obletěla svět rychlostí blesku. Nepřátelé odstřelují civilní oblasti, Evropská unie uvaluje sankce a vyděšení Ukrajinci prchají do bezpečí. Hranici jich překročilo už přes milion. Česká republika, stejně jako další státy Evropské unie, nabízí pomocnou ruku. Uprchlíkům zařídí například ubytování, finanční podporu a zdravotní pojištění. Tato informace se ale k mnohým z nich nedostane.
Když se Marek Dyntera a Matěj Zavoral vrátili ze svého několikaletého pobytu v Kanadě zpátky do Čech, brzy se jim zastesklo po tamějších oblíbených ořechových máslech. Podle jejich slov byl tehdy výběr v Česku chudý a nikdo zde másla lokálně nevyráběl. To dvojice změnila, když v roce 2014 založila svoji vlastní ryze českou firmu na ořechová másla. O prvotních přešlapech, těžkých začátcích a kanadské gastro-scéně promlouvá Marek Dyntera. „Oříškových másel jsem se už tak trochu přejedl“ přiznává.
Počet nakažených covidem každým dnem stoupá, pandemie sílí, opatření se zpřísňují. Už třetí generace maturantů je opět v souvislosti s nadcházející zkouškou dospělosti v tísnivé nejistotě.
Praha- Iniciativa Chcípl PES vyzývá občany a pracovníky gastro-podniků, aby se v Den boje za svobodu a demokracii zúčastnili protestu proti nově vydaným vládním opatřením. Považují je za protizákonné.
Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo 3. září 2021 dveře expozice Alfonse Muchy, našeho secesního malíře, jehož jméno znal svého času každý Pařížan. Konec je hlášen na 5. prosince tohoto roku. Výstava je komplexním průřezem Muchovou tvorbou, můžeme pozorovat vývoj nejen umělcův, ale i secese samotné.