čt., 4. prosinec 2014 14:18

Přátelé vojenské historie slavili 209. výročí bitvy u Slavkova

 Výročí bitvy u Slavkova se odehrálo 29. a 30. listopadu mezi vesnicemi Tvarožná a Telnice nedaleko Slavkova u Brna. Součástí akce nebyl jen pochod vojáků v uniformách z roku 1805, ale i jejich střetnutí doprovázené dusoty koňských kopyt či výstřely z historických děl.

 

Slavkov u Brna - Součástí vzpomínkové akce věnované napoleonské historii ve střední Evropě byla sobotní rekonstrukce bitvy pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, na místě nejtěžších bojů bitvy Tří císařů. Válečné ukázky se zúčastnilo na devět setčlenů Klubu přátel vojenské historie v oblecích armád Francie, Varšavského vévodství, Rakouska, Ruska a Saska. S sebou měli přes šedesát koní a patnáct děl. Účastníci přijeli nejen z České republiky, ale i z Francie, Nizozemska či Británie. Průběh bitevní ukázky komentoval historik Jiří Kovařík, autor literatury věnované především období revolučních a napoleonských válek. Cílem celé akce byla připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.

Vzpomínkové akce spojené s inscenací bitvy probíhají již od 80. let 20. století a to vždy o víkendu kalendářně nejblíže 2. prosinci. Pořádá je zámek Slavkov ve spolupráci s městem Slavkov u Brna a Jezdeckým klubem Acaballado. V předvečer hlavního programu, v pátek obsadili město vojáci. V sobotu vedle hlavní bitvy proběhla řada řemeslných ukázek, a výcvik armády. Atmosféru doprovázely reprodukované zvuky válečného střetu i úryvky vzpomínek vojáků. Závěr slavkovského programu ukončil v neděli večer průvod historických vojáků a ohňostroj. „Byla to povedená akce, realisticky mi to přiblížilo, co se tady tehdy dělo. Mám rád historii a můj dědeček „bojuje“ v armádě Rakouského císařství, tak jsem se přijel podívat, jak mu to jde,“ chválil si akci návštěvník Vladimír Svozil z Olomouce.

Střetnutí u Slavkova je jednou z nejznámějších bitev, které proběhly na území Moravy a patří mezi mistrovská díla taktiky. Na začátku prosince 1805 zde francouzská armáda v čele s císařem Napoleonem drtivě porazila vojsko třetí protifrancouzské koalice, zastupované vojáky Ruského impéria v čele s carem Alexandrem I. a oddíly Rakouského císařství (Svaté říše římské) pod vrchním velením císaře Františka I. Ten přistoupil na podmínky příměří, podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a později i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince téhož roku. Tvrdost požadavků a Napoleonův rostoucí vliv v římskoněmecké říši vedly po třech letech k vyvrcholení napětí mezi Rakouskem a Francií. Výsledkem byla roku 1809 další bitva opět na jižní Moravě, tentokrát u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska a skončila bitvou u Waterloo.

 

 Zdroj fotografie: www.austerlitz.org

Zobrazeno 1411 krát
Naposledy upraveno: ne., 7. prosinec 2014 19:06
Pro psaní komentářů se přihlaste