Pořad probíhal v prostoru sálu Divadla hudby na náměstí Republiky pod záštitou Rozvojových večerů ARPOK, o.p.s. Přibližně v hodině a půl seznámila Škovránková posluchače s problematikou a vše doplnila krátkými videi a statistikami. Poté se otevřel prostor pro diskuzi.
První z otázek ve skutečnosti ani nebyla otázkou. V obecenstvu se přihlásil postarší muž, který se vyjádřil, že podle něj celou dobu koordinátorka uváděla lživé informace. Svoji tezi o tom, že v Sýrii se nic vážného neděje, podložil tím, že poslouchá Vatikánský rozhlas. Ten je podle jeho slov seriózní, a proto nevěřil jedinému slovu z besedy.
V oponentuře tomuto názoru se přihlásil další muž z publika. Začal mluvit trhanou češtinou, ve které odhalil svůj syrský původ, a podpořil důvěryhodnost Škovránkové svým souhlasem s vážností celé situace. Diskuze se tak vrátila zpět k problematice Sýrie.
Navazovaly otázky směřující například k problémům, s jakými se musí v Sýrii vypořádat humanitární pracovníci apod. Dotazy pouze doplňovaly přednášku, ve které zazněly nejzákladnější informace k tamní situaci ve státě s neustále probíhajícími vojenskými konflikty. Tyto boje probíhají především mezi současným prezidentem Bašár al-Asadem a Svobodnou Syrskou armádou. V této době se ale do konfliktu zapojuje také radikální teroristická organizace Islámský stát.
Boje tak probíhají téměř všude, především v městech s důležitými surovinovými zdroji – většina obyvatel je proto v materiální nouzi. Kvůli nízké životní úrovni se mnoho z nich uchyluje k uprchlictví. Předmětem přednášky byla právě humanitární pomoc těmto lidem, ať už na jejich vlastním území, nebo v rámci uprchlických táborů za hranicemi Sýrie.
zdroj fotky: autor článku