Za naši odolnost vůči virovým nebo bakteriálním onemocněním může imunita neboli obranyschopnost. Ta je naší součástí po celou dobu našeho života. Záleží jen na nás, jak se k ní budeme chovat a starat se o ni. Pokud se zdravě a pravidelně hýbeme, jsme střídmí v jídle a alkoholu, naši opatrnost nám vrátí v podobě ochranného štítu, který jen tak obyčejné kýchnutí spolucestujícího nezlomí a my se jeho moribundusem nenakazíme. Pokud to s pohybem přeháníme, nebo provozujeme takzvaný gaučink, nemá náš štít co utužovat a vytvářet. Může se tedy stát, že se ráno probudíme s knedlíkem v krku a nudlí u nosu.
Pokud už tento stav nastane a v našem těle koluje nezvaný host, měli bychom spíše zvolnit a věnovat se například pomalejší chůzi nebo józe. Dechová cvičení mohou našim dýchacím cestám výrazně pomoci.
Stará dobrá rada, že vše se má vypotit, má sice na svém šprochu pravdy trochu, ale neplatí to u pocení při sportování. V případě, že už cítíme zvýšenou teplotu okolo 37,5 °C, měli bychom zvolnit a svému tělu skutečně dodat síly v podobě regenerace a odpočinku s dostatečným přísunem tekutin a vitamínů.
V případě, že bychom svoje tělo neposlechli a vydali se například do posilovny i přes zvýšenou teplotu, způsobili bychom více škody než užitku. V první řadě bychom si v tomto stavu zahrávali s dehydratací, dále by pak naše svaly zažívaly jakýsi rozpad a cítily se mnohem více přetěžované, než běžně bývají. Zcela určitě by nám rovněž nepoděkovali ani kolegové, kteří s námi tělocvičnu sdílí. Nikdo z nás přeci nechce být nemocný.
Důležité je tedy všem nemocem předcházet. Zázvor, med a citron jsou dobří přátelé a skvělí pomocníci v našem životě. Otužování a pravidelný pohyb, úsměv na tváři a klidná mysl – vzhůru do života!