po., 27. listopad 2023 00:47

Přijďte načerpat inspiraci v centru Ostravy

Galerie výtvarného umění v Ostravě Galerie výtvarného umění v Ostravě Zdroj: Barbora Kozlová
OSTRAVA – Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) představuje návštěvníkům hned několik výstav, vy si tak můžete vybrat tu, která vás opravdu zaujme. Momentálně probíhají 3 výstavy: Rituals, Mnohotvárnost života a Antoník Tomalík mezi svými. K prohlédnutí je zde i stále otevřená expozice o historii a vzniku Domu umění.

Jednou z aktuálních výstav je výstava Pavla Šmída, která nese název Rituals. Tato výstava ilustruje život mladé generace v období socialismu. Obrazy plné barev v sobě skrývají pocity strachu, vzdoru a rebelství. Inspirací pro tato díla byla především rodinná alba a dobový tisk. Obrazy Pavla Šmída jsou typické jejich barevností a ukrývají příběhy každodenního života.  IMG 0601 copy

Další zajímavou expozicí jsou díla Jaroslava Kapce s názvem Mnohotvárnost života. Kapec se narodil v Ostravě a po studiích v Praze se do rodného Ostravska vrátil a tvořil svá díla. Kraj uhlí a železa se promítl i do jeho maleb, jelikož se pro něj stala typická černá a červená barva. Jeho obrazy představují něco jako šifru, kterou máte chuť vyluštit. Do maleb malíř vložil geometrii a písmena a nad každým dílem tak máte možnost se skutečně zamyslet. Dílo Mnohotvárnost života bylo součástí foyeru Divadla Antonína Dvořáka, později však bylo označeno za nevhodné a stalo se tak sbírkou GVUO. 

IMG 0611Dále se galerie pyšní stálou expozicí, která vypráví příběh a první začátky Domu umění, který byl realizován díky prvního ředitele Domu umění Aloise Sprušila, s pomocí stavitele a sběratele umění Františka Jurečky. K dispozici je převyprávěn celý vývoj a rozkvět Domu umění. Dozvíte se, jak probíhala postupná výstavba a proměna a kolik úsilí Jurečka i Sprušil do Domu umění vložili.  
 

Poslední výstavou ve vrchním patře je výstava s názvem Antonín Tomalík mezi svými. V prostoru expozice naleznete nejen díla Antonína Tomalíka, ale i díla jeho přátel. Obrazy představují především biblické náměty, ale i sebevyjádření z doby totalitního režimu. Proto je Antonín Tomalík považován za jednoho z odvážnějších malířů. Do svých obrazů se nebál prosadit bolest, strach a temné barvy. Tomalík byl ve svých začátcích ovlivněn expresionismem, později do svých děl začal kombinovat i různé materiály a tím jsou jeho obrazy tak jedinečné.  

IMG 0621
GVUO je zároveň největší sbírkotvornou galerií Moravskoslezského kraje a vlastní 23 tisíc uměleckých předmětů. Pro veřejnost je otevřena od úterý do nedělě, od 10 do 18 hodin. Navíc každou neděli můžete využít vstupu zdarma a projít si tak všechny expozice. Těšit se můžete nejen na nové výstavy, ale i workshopy a edukační programy. Po prohlídce můžete zavítat do kavárny a zpříjemnit si den dobrou kávou. Tak neváhejte a běžte se inspirovat. 

Autorství forografií: Barbora Kozlová

Zobrazeno 264 krát
Naposledy upraveno: po., 27. listopad 2023 14:51
Pro psaní komentářů se přihlaste