Jistou účast minimálně jednoho (mistrovského) týmu v Champions League, má dle dosud platných regulí nejlepších dvanáct ligových soutěží kontinentu, určených žebříčkem UEFA. Právě tuto poslední místenku drželo před sezónou 2016/17 Švýcarsko. Česko bylo o pozici za ním. I třináctka ale může za dané konstalace přinést štěstí. Má to však jeden háček. Letošní vítězové obou evropských pohárů, Ligy mistrů i Evropské ligy, si musí vybojovat účast v prvně jmenované soutěži i mezi jejich domácí konkurencí.
V případě samotné Ligy mistrů se jedná o ten menší problém. Je pouze výjimečné, aby se v tak vybrané společnosti nejlepších klubů Evropy stalo, že ji ovládne někdo, kdo ve své zemi zaostává. Výjimkou byla například v roce 2012 londýnská Chelsea, která v Anglii skončila až šestá. Letos, pokud snad nepřekvapí loňský zázračný vládce ostrovů z Leicesteru, by podobná situace hrozit neměla.
Komplikovanější stav je ale v Evropské lize. Týmů, které zde ještě mají šanci na triumf a zároveň si drží patřičně vysoké postavení i doma, mnoho nezůstává. Spousta „želízek v ohni“ už se utavila, tak jako AS Řím, Šachtar Doněck nebo Tottenham. Z nynějších osmi čtvrtfinálových hráčů připadá v úvahu třeba istanbulský Besiktas, jenž zatím poměrně pohodlně panuje fotbalovému Turecku, odkud jde mistr do příštího ročníku LM přímo. Jeho aktuálním soupeřem je ale silný Lyon, který první zápas zvládl 2:1, odveta se však bude hrát na horké turecké půdě. Francouzi už Čechy „vysvobodit“ nemůžou, v tamní Ligue 1 totiž na důležité pozice ztrácí propastných 17 bodů. Obdobně na tom jsou i ostatní čtvrtfinalisté jako Celta Vigo, belgický Genk nebo Schalke.
Dalšími adepty, ke kterým se budou upírat zraky, zejména z Edenu či Plzně, jsou Ajax Amsterdam nebo Anderlecht. Za předpokladu jejich triumfu v Evropské lize by ale museli zároveň zvítězit i v Nizozemsku, respektive Belgii. Tyto země totiž pošlou na podzim automaticky do Ligy mistrů jen své mistry. Ajax je aktuálně v Eredivisie druhý, na nejvyšší příčku ale ztrácí pouhý bod. Tým z Bruselu dokonce drží první místo, a to se čtyřbodovým náskokem
Zapeklitá je pozice Manchesteru United. Ten patří už od začátku k největším favoritům Evropské ligy, do které byl „odsunut“ po minulé, nepříliš povedené sezóně, v níž se nedostal na postavení zaručující tu prestižnější evropskou pohárovou soutěž, nicméně na ostrovech se mu nijak náramně nedaří ani tento rok. Právě na jeho letošní dvojitý úspěch se v Česku asi nejvíce spoléhalo. To by ale Rudí ďáblové nesměli být remízovým králem Premier League. V ní jsou aktuálně pátí s šestibodovým mankem na klíčovou třetí pozici, již drží Liverpool. Vůči němu však mají borci z Old Trafford dva zápasy k dobru a na čtvrtého městského rivala City jeden. O beznadějném případu se tak mluvit určitě nedá, to by ale parta kolem Pogby či Ibrahimoviče musela předvést bodově úspěšný závěr. United ještě čekají ostré bitvy s vedoucí Chelsea, na Tottenhamu nebo i třaskavé derby na trávníku Citizens.
Šance na to, že by i český šampión získal jízdenku do destinace fotbalové slávy, prestiže a nemalých finančních bonusů naprosto „bez práce“, a to už letos, tu tedy existuje. Stále zůstává ale reálnější ta vyhlídka, že si ji bude muset vybojovat v letních předkolech. Nechme se překvapit!
Úvodní čtvrtfinálové zápasy obou evropských pohárových soutěží:
Evropská liga:
Anderlecht Brusel - Manchester United 1:1 (0:1)
Celta Vigo - Genk 3:2 (3:1)
Ajax Amsterdam - Schalke 2:0 (1:0)
Lyon - Besiktas Istanbul 2:1 (0:1)
Liga mistrů:
Juventus Turín – FC Barcelona 3:0 (2:0)
Dortmund – Monako 2:3 (0:2)
Bayern Mnichov – Real Madrid 1:2 (1:0)
Atlético Madrid – Leicester City 1:0 (1.0)