Proč by turínský klub měl být znám českému příznivci fotbalu? Svá nejlepší léta hráčské kariéry v něm strávil český fotbalista Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu působícího v Evropě, jeden z nejlepších fotbalistů české a československé historie a současný viceprezident klubu. Jako hráč zažil v týmu vrchol, pád na dno a opětovný výstup na vrchol. Toho se jako hráč nedočkal, jelikož ukončil kariéru, avšak týmu pomohl k úspěchu v roli technického ředitele, odkud loni povýšil na viceprezidenta.
Proč mám vůbec potřebu si stěžovat, když je Juventus zpět na vrcholu a vypadá to, že dlouho v Itálii nenajde přemožitele? V podstatě jsem si sám odpověděl. Protože žádný italský klub není schopný překonat úřadujícího ligového šampiona po sportovní stránce. Stejně jako před jedenácti lety, kdy (jak se později ukázalo) byl Juventus neprávem obviněn a potrestán, neměl v Serii A (jak se liga nazývá) přemožitele, a proto se vymyslel plán, jak odstranit na nějakou dobu nejen Juventus, ale i zbytek týmů, které se pohybovaly na předních příčkách tabulky. Kromě jednoho. Tady se dostáváme k již zmíněné výjimce.
Proč nepotrestali Inter Milán?
Znáte pořekadlo „pod lampou bývá největší tma“? Jediný velký klub, který nebyl v roce 2006 potrestán, byl Inter Milán. Itálií kolují řeči, některé jsou podložené důkazy, že právě prezident Interu Massimo Moratti patřil mezi hlavní strůjce skandálu Calciopoli. A motiv? Inter získal poslední titul před skandálem v roce 1989. S Juventusem ve druhé lize a ostatními odrovnanými rivaly, kteří vstupovali do sezóny s bodovými odpočty, hravě vyhrál Scudetto - ligový titul. Navíc jim spadl do klína také titul z předchozí sezony, který byl Bianconeri, jak je Juventus podle barev na dresu označovaný, odebrán. Následovala vítězná šňůra milánských až do roku 2010. Není to trochu podezřelé?
V tu dobu se už znovuzrozený Juventus drásal zpátky na vrchol. V sezoně 2011/12 se dočkal satisfakce v podobě prvního Scudetta od Calciopoli. Vzápětí se vynořily spekulace, že tehdejší trenér Antonio Conte byl zapojený ve svém předchozím působišti do nové úplatkářské aféry. Náhoda, že se tohle obvinění objevilo ihned poté, co Juventus získal svůj první titul od Calciopoli? Conte dostal zákaz vykonávat svou funkci po čtyři měsíce. Neexistovaly žádné přímé usvědčující důkazy jeho viny. Spíš to vypadalo jako pokus vykolejit nově rozjetý vlak. To se ale nepovedlo. Conte se sice neúčastnil zápasů v prostoru vymezeném trenérům, ale tým vedl alespoň na trénincích. Stará dáma, jak zní přezdívka slavného klubu, se i bez jeho čtyřměsíční zápasové absence udržela na špici tabulky a na konci sezóny, už s Contem na lavičce, triumfovala podruhé za sebou v Serii A. Mezitím civilní soud očistil Juventus v aféře Calciopoli.
Miliardář, který obchoduje se vstupenkami
Rok 2017. Stará dáma má namířeno k šestému Scudettu v řadě. Tolik titulů za sebou v Itálii ještě nikdo nevyhrál. V Lize mistrů je na spadnutí její postup do čtvrtfinále (v roce 2015 hráli dokonce finále) a je na světě další pokus o znehodnocení značky klubu. Současný prezident Andrea Agnelli, který je tím nejdůležitějším mužem při znovuzrození Bianconeri, je obviněn ze spolupráce s mafií. Spolu s ním je obviněn také generální ředitel turínských, Giuseppe Marotta. Oba prý měli šéfovi kalabrijské mafie 'Ndranghety ve velkém zprostředkovávat vstupenky a permanentky na fotbal. Je to pravda, nebo jen další pokus dostat Juventus mimo hru? Každý normální člověk se selským rozumem vytuší, že zde něco smrdí. Proč by prezident a zároveň spolumajitel jednoho z největších fotbalových klubů na světě, spolumajitel automobilky Fiat a firmy Exor a člověk, jehož čisté jmění je odhadováno na 13,5 miliard dolarů, obchodoval se vstupenkami?
K jaké otázce bych mohl ještě směřovat? Proč se nevyšetřuje Inter Milán v souvislosti s Calciopoli, když je známo několik zásadních faktů? Protože italský fotbal, v minulosti tolik uznávaný a hráčskými hvězdami vyhledávaný, by to nemusel ustát. Po roce 2006 na něj fotbalový svět zanevřel a teď se snaží znovu získat zašlou slávu. A paradoxně je to právě Juventus, před dekádou nenáviděný a opovrhovaný, kdo drží vztyčenou vlajku za celou italskou kopanou v soutěžích mimo Apeninský poloostrov.
Lidé, kteří mají v italském fotbale nějaký vliv, by se měli zamyslet. Záleží jim vůbec na vývoji tohoto sportu v jejich zemi a renomé Serie A ve světě? Nebo jim jde spíš o vlastní profit? Pokud by si na první otázku odpověděli „ano“, tak se ptám: Proč pořád Juventus?