ne., 5. leden 2014 00:20

Realityshow z marsovského prostředí

Projekt nizozemské společnosti Mars One, který má za cíl přistát s lidskou posádkou v roce 2024 na marsovském povrchu bez možnosti návratu a poté každé dva roky rozšiřovat stálou základnu, se posunul kupředu. Z více než 200 tisíc lidí organizátoři vybrali pouhých 1058 uchazečů, kteří se přihlásili na jednosměrnou cestu k čtvrté planetě naší sluneční soustavy. Mezi nimi je i mimo jiné i jedna Češka. Z nich pak postupně vyberou konečných 24 osob. Otázkou však zůstává: budeme opravdu v příštích třiceti letech svědky postupného osidlování Marsu?

Současné technologie, které otec projektu Bas Lansdorp chce využít k tomuto cíli, zdají se být nedostatečné. Máme vesmírnou loď Dragon společnosti SpaceX, která je schopna zvládnout strastiplnou cestu na Rudou planetu. Dokonce ani obytný modul, který by zajišťoval životní prostor pro 4 člennou posádku během letu není obtížné vyrobit. V současné době však nejsou otestovány dlouhodobé vlivy kosmického záření na člověka mimo naši planetu. Jistě, kosmickému záření se dá zabránit, buď tlustou vrstvou kovu, nebo vodou, která by vyplňovala dutinu pláště kosmické lodi. Přestože se tyto problémy dají teoreticky obejít, nebezpečí škodlivého záření čeká na kolonizátory překvapivě i na cílové planetě, protože nemá hustou atmosféru jako planeta Země a o geomagnetickém poli není možné skoro ani mluvit.

Kosmické projekty nejsou obecně levnou záležitostí, proto je podle odborníků největším problémem financování celého projektu. Mars One chce celé drama osidlování zachytit na kameru, něco na způsob realityshow Vyvolení, či Big Brother. Z toho a z reklamy si slibuje finanční zajištění. Co se však stane v případě, že klesne sledovanost? Možná ke konci paradoxně stoupne, ale to až ve chvíli, kdy „marťanům“ začne docházet jídlo. Vyvstávají i etické otázky. Je vůbec možné vyslat lidi na planetu, kde život už nikdy nebude takový, jaký býval a ponechat je svému osudu? Projekt tak pro mnohé vypadá jen jako snaha o přitáhnutí pozornosti a na skutečný první krok v marsovské půdě si budeme muset ještě hodně dlouho počkat. Vesmír je drsným a nehostinným prostředím a jakékoli chyby se tvrdě trestají. Pokud se však přes všechny skeptiky jejich sen splní a raketa s lodí po zuby naplněná jídlem, vodou a čtyřmi dobrodruhy odstartuje, budeme mít s jistotou o pořádné drama postaráno.


Foto: MarsOne.com

 

Zobrazeno 2183 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:46
Pro psaní komentářů se přihlaste