Celá řada bot Speedcross od Salomonu je primárně určená na běh v těžkém terénu. Mají tedy různě odstupňované zateplení a hlavně profil podrážky. Firma vyrábí i model vybavený ocelovými hroty, které pomáhají při pohybu na ledu. Tento model Speedcross 3 má podrážku podobnou kopačkám, které zná každý jako „tarfy“. Cena určuje to, jak kvalitní mají membránu, ty nejdražší jsou vybaveny Gore-texem. Nezavazují se klasickými tkaničkami, ale lankem s pojistkou, které by mělo utáhnout nohu velmi pevně. Teoreticky je tato vlastnost důležitá právě pro boty na běh a chůzi v náročném terénu. Zkušenosti v článku vychází z modelu, který je v nabídce přesně uprostřed. Je tedy cenově dostupný i pro studenty, ale zároveň poskytuje komfort membrány Clima shield.
Boty zkoušela příroda v Tatrách. Nejnižší velehory světa otestovaly tenisky dostatečně. První věc, která na nich zaujme, je design. Vyrábějí se v mnoha barevných provedeních, od konzervativní černé až po hodně křiklavé. Jejich utahování je jednoduché, stačí zatáhnout za lanko a přitáhnout pojistku. I na různých nerovnostech sedí dobře, utažení vyhovuje i při běhu. Lehkou výtku si ale zalouží údajná nepromokavost. Při chůzi v mokrém sněhu se na patu dostává voda, protože membrána u modelu CS je jen v přední půlce boty. Až tak se šetřit určitě nemuselo. Jsou ale opravdu lehké, oproti klasickým botám na turistiku jsou nesrovnatelně příjemnější na nošení, a přitom vydrží stejně. Ačkoli jsou určeny do těžšího terénu, nekloužou ani na asfaltu. Podrážka drží na každém povrchu. Její výstupky se bohužel hodně rychle ochodí, na kluzkost to však nemá vliv.
Salomon Speedcross 3 CS jsou rozumnou volbou pro všechny, kdo rádi běhají, a občas si vyjdou na delší túru. Zvlášť s příchodem podzimu sportovci určitě při výbězích do parků uvítají, že můžou mít nohy v teple. A nenamáhat si klouby v botách s nedostatečně odpruženou podrážkou.