po., 1. únor 2021 18:29

Registrované partnerství jako náhrada za manželství?

Manželství pro všechny? Manželství pro všechny? Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
  Od roku 2006 mají možnost páry stejného pohlaví vstupovat do registrovaného partnerství, jenž je uznávané státem. Už 14 let je u nás právně povoleno homosexuálům uzavřít trvalý svazek. Slouží ale registrované partnerství jako přijatelná varianta manželství, nebo jen rozšiřuje pomyslnou diskriminační propast mezi heterosexuálním a homosexuálním vztahem? Jaké rozdíly, ať už symbolické či legislativní, jsou mezi těmito dvěma svazky a je vůbec snaha stejnopohlavní manželství uzákonit důležitá?

Registrované partnerství

K hlubšímu porozumění je nutné znát práva a povinnosti, nebo  jak vzniká a zaniká. Je poměrně patrné, že registrované partnerství a manželství není stejná věc, čtvrtina populace však vidí rozdíl jen v názvu. Jak je to doopravdy?

Tento svazek zjednodušeně definujeme jako trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví, které vzniká způsobem, jenž ustanovil zákon o registrovaném partnerství. Pokud partneři stejného pohlaví projeví vůli svazek uzavřít, učiní souhlasné prohlášení o vstupu do manželství a mohou se v České republice registrovat na 14 matrikách bez přítomnosti svědka.

Po úvodním nadšení po roce 2006, kdy do registrovaného partnerství vstoupilo 250 párů, dalších několik let počet klesal. V posledních čtyřech letech počet uzavřených registrovaných partnerství ale opět vzrostl. V roce 2019 celkový počet registrovaných partnerství činil 3625 párů, z toho 915 párů svazek ukončilo. Z těchto dat nemůžeme sice vyčíst přesnou příčinu tohoto jevu, vliv na to však může mít větší normalizace homosexuálů a jejich svazků.

Mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím jsou patrné rozdíly. V prvé řadě jde o společné jmění a práva týkající se dětí. Při uzavření manželství společné jmění vzniká, to ale není případ registrovaného partnerství. Partneři jsou jen podíloví vlastníci a v případě rozpadu vztahu žádná úprava o vypořádání majetku neexistuje. Nemohou také spoléhat na vdovský důchod v případě, kdy partner zemře.

Snímek obrazovky 2021 02 01 v 15.59.18

Zdroj: MV ČR

Taktéž homoparentalita je stále poměrně společensky ožehavé téma, které se úzce dotýká párů vstupujících do registrovaného partnerství. Partneři často uvažují o společně rodině. Pokud je ale jeden z partnerů rodič, ten druhý nemá právo si osvojit dítě svého partnera, jak tomu je u manželství. Společné osvojení dítěte z ústavu je také možnost, které není zákon nakloněn. Dítě si může osvojit pouze jeden z partnerů a stejná věc platí i o společném pěstounství. Děti navíc nemají nárok na sirotčí důchod po partnerovi, který není jejich biologický rodič. Pořídit si dítě v registrovaném partnerství je u nás tedy sice možné, přichází s tím ale však i jistá omezení, která celému procesu ubírají na rovnoprávném vzezření v kontrastu s manželstvím.

Rovnost manželství

V tradičním slova smyslu je manželství považováno za celoživotní společenství muže a ženy, které v sobě nese jisté hodnoty, smysl a tradici. Je to pevný lidský vztah, který má jak právní, tak symbolickou hodnotu. Tento sňatek můžeme chápat v občanském i církevním významu. Snoubenci se mohou vzít prakticky kdekoliv za možné přítomnosti dvou svědků. Samotný sňatek je však považován za společensky důležitý proces, který má své právoplatné místo v rodinných tradicích.

Manželství osob stejného pohlaví (homosexuální manželství) je manželství, do kterého vstupují osoby stejného pohlaví. Termín “homosexuální manželství” navíc není úplně vhodným termínem, jelikož terminologie homosexuality byla již problematizována dříve a tento termín je nejčastěji užíván organizacemi, které se zrovnoprávněním svazků osob stejného pohlaví nesouhlasí.

Podle dotazníkového šetření bývalé ombudsmanky Anny Šabatové, provedeného v roce 2019 společně s Prague Pride, je pro samotné zástupce LGBTQ+ komunity zásadní otázka jejich soužití, které zahrnuje možnost uzavírat manželství a také vychovávat společné děti. Pro zpřístupnění manželství stejnopohlavním párům se vyjádřilo 98% dotázaných.

„Domnívám se, že by Poslanecká sněmovna měla důsledně zhodnotit význam institutu manželství pro život gayů a leseb a zvážit možnost uzavírání manželství i stejnopohlavními páry. Náš výzkum mezi jiným ukázal, že v očích gayů, leseb i běžné veřejnosti dělají právní i symbolické rozdíly z registrovaného partnerství podřadný svazek,“ vyjádřila se k problematice Anna Šabatová.

V současné době organizace zaštiťující práva LGBTQ+ lidí používají v souvislosti s manželským svazkem pojem rovnost manželství. Ten označuje společenské a právní podmínky, kdy je s páry stejného i opačného pohlaví nakládáno jako se sobě rovnými. Rovné manželství nehledí na pohlaví nebo genderovou indentitu a váže oba manžele stejnými právy a povinnostmi.

Postavení rovnoprávného manželství ve světě se liší. U nás o dosažení rovnosti manželství usiluje kampaň “Jsme fér” za kterou stojí například Amnesty International nebo Prague Pride.


 

Snímek obrazovky 2021 01 01 v 15.16.17



Zdroj: Queer Geography

 

 Světová situace

Momentálně již 30 států zrovnoprávnilo manželství pro všechny. Ve většině zemí kde k takové změně legislativy došlo, bylo běžné postupně reformovat již zavedené instituty, jako je právě registrované partnerství a nahradit je úpravou, která stejnopohlavní svazek plně zrovnoprávnila. První registrované partnerství bylo uzákoněno v Dánsku už v roce 1989 a rovnoprávné manželství zavedlo jako první Nizozemsko v roce 2001.

Proč se snažit

I když naše legislativa umožňuje stejnopohlavním párům uzavřít trvalé partnerství, co se týče zrovnoprávnění manželství značně pokulhává a stagnuje. Na druhou stranu, proč by se mělo něco měnit, když si homosexuálové mohou vystačit s registrovaným partnerstvím. K čemu svatba?

Ať je to tradiční stránka sňatku, která v registrovaném partnerství chybí nebo to jsou nerovná práva a povinnosti, která se k těmto svazkům vážou, argumenty zastánců práv LGBTQ+ komunity jsou různé.

Protiargumentem bývá klasicky to, že pokud u nás funguje registrované partnerství, není třeba zacházet k zrovnoprávnění svatby pro všechny. I když se společenská situace týkající se homosexuality neustále vyvíjí, pořád je daleko od rovnoprávnosti.

Sociologický ústav AV ČR provedl v květnu 2019 o postojích veřejnosti právům homosexuálů. 75% dotázaných podporuje právo uzavírat registrované partnerství, oproti tomu právo uzavřít sňatek podporuje jen 47% populace. Postavení registrovaného partnerství v české společnosti na tom špatně není a dá se říct, že zde určitou podporu má. Stejnopohlavní manželství si taktéž nevede katastrofálně, ale nedosahuje té míry tolerance, při které by bylo možné získat dostatečně silnou podporu pro zrovnoprávnění.

Je tedy rozumné považovat registrované partnerství za pouhou náhradu manželství? Pravděpodobně ne. To stejné lze však říci i o tom, že by registrované partnerství nabývalo stejné hodnoty jako manželství. Ve své finální podobě registrované partnerství připomíná spíš administrativní úkon než láskyplný svazek na celý život.

 

 

manželství

 Zdroj: Jsme fér

Registrované partnerství jako náhrada za manželství?

 

Zobrazeno 792 krát
Naposledy upraveno: ne., 7. únor 2021 21:54
Pro psaní komentářů se přihlaste