Kdy a jak začal tvůj zájem o politiku? Angažuje se v politice někdo z tvé rodiny nebo blízkých?
Můj zájem o politiku vychází z toho, že mě politika čistě a jednoduše baví. Politiku jsem registroval od doby, kdy padla Nečasova vláda a od volby prezidenta ČR v roce 2013. Pročítal jsem si zprávy, dohledával jsem si informace na Wikipedii a hltal jsem dění nejen na české politické scéně, ale i na britské nebo slovenské. V rodině a blízkém okolí se nikdo v politice neangažuje, je to čistě moje iniciativa.
Jaké kroky tě vedly k tomu, že se budeš angažovat přímo v politice, přece jenom v zastupitelstvech často vídáme lidi se zkušenostmi a mladí lidé na takové kroky nemají dostatek odvahy?
Na začátek je důležité stanovit si, co znamená angažovat se. Já to v tuto chvíli chápu tak, že se angažuji ve straně, to znamená docházení na stranické schůze a účast na akcích, které souvisí s politikou. Prvním krokem bylo to, že jsem našel na politické scéně stranu, se kterou názorově i ideově souzním, a tak jsem se rozhodl do ní vstoupit. V současné chvíli se angažuji jen na lokální úrovni, ale do budoucna nepopírám, že bych měl zájem se angažovat i ve vyšší politické sféře.
Ty jsi členem ODS. V kolika letech a proč jsi se rozhodl vstoupit do této strany, přece jen u mladých lidí jsou trendem Piráti nebo TOP09?
Do ODS jsem vstoupil v osmnácti letech, kvůli mému názorovému přesvědčení. Jsem totiž zarytý liberální konzervativec, což chápu nejen jako politickou ideologii, ale jako určitý pohled na svět a také na to, jak řešit problémy ve světě. Blízké mi jsou i ostatní pravicové a konzervativní strany jako je TOP09 nebo KDÚ-ČSL, ale s ODS mám nejvíce společného. Piráti mě vůbec neoslovili, nejsem levicově zaměřený volič. Pirátská strana je částečně trendem, který nemáme jen v Česku, ale i v zahraničí je běžné, že mladší lidé spíše inklinují k progresivní levici.
Vzhledem k tomu, že jsi do strany vstupoval v mladém věku, popiš čtenářům, jak takový vstup do strany jako je ODS probíhá?
Prvotní interakce se stranou probíhá tak, že si přes webové stránky vyplníme formulář, který následně musí ta daná osoba oskenovat a s vlastnoručním podpisem poslat. Formulář si strana uloží do systému, v takový moment se člověk stává čekatelem na členství. Členem strany se člověk stává po absolvování rozhovoru s místní radou. V rozhovoru se členové rady ptají na otázky typu: Jakou máme motivaci být členem strany, nebo jaké jsou naše vize. Na základě tohoto rozhovoru se rozhodne, jestli se člověk stane členem nebo ne. Nejedná se o žádnou zkoušku, spíše jde o příjemnou formalitu.
V příštím kalendářním roce 2022, jsou komunální volby. Máš ambici v nich kandidovat a dostat se do zastupitelstva? Pokud ano, jak chceš voliče zaujmout, aby ti dali svůj hlas?
Mojí ambicí je kandidovat, přičemž o tom jestli uspěji, nebo neuspěji, rozhodnou voliči a moje místo na kandidátce. Vzhledem k mému věku si nechci hrát na experta na všechno. Mně osobně je nejblíž vzdělávání a sport, což jsou věci, kterým se chci věnovat v kampani. Chtěl bych se zaměřit i na mladé lidi a motivovat je k tomu, aby se zajímali o to, co se v jejich městě děje. Také chci informovat o tom, co se odehrává v zastupitelstvu a zlepšit celkově komunikaci k občanům města.
Jak probíhá kampaň na komunální úrovni? Je to formou debat nebo setkání s občany?
Kampaň je velmi omezená vzhledem k tomu, že jsme malé město. Zpravidla jsou občanům vhazovány do schránek letáky. Také je vydán speciální díl městského zpravodaje, ve kterém má každý politický subjekt prostor pro svoji kandidátku. Setkání s občany jsou další části kampaně, kde se strany snaží přesvědčit voliče, že jsou to právě oni, do koho mají lidé vložit svoji důvěru. Debaty probíhají pouze ve větších městech, to se u nás bohužel neděje.
Je tvou motivací dostat se v budoucnu do vrcholné politiky? V ODS ve Strážnici působí místo starosta Walter Bartoš, který byl poslancem, a dokonce i stínovým ministrem školství za vlády ČSSD. Jen on samotný motivací, že se z malého města dá dostat opravdu daleko?
Před tím než budu uvažovat o vstupu do vrcholné politiky, se chci zaměřit na studium. Můj cíl je vystudovat práva a v tomto oboru bych chtěl dosáhnout nějakých úspěchů. Potom bych eventuelně uvažoval o angažmá ve vysoké politice, takže to nepopírám. Příklad s panem místostarostou Bartošem je přesný, nezáleží na tom odkud pocházíme, je jedno, jestli jsme z Prahy nebo ze Strážnice, v politice se může angažovat každý. Pan Baroš je důkazem toho, že to jde.
Ty jsi se v rámci projektu „Fialova jízda“ setkal s předsedou Občanské demokratické strany Petrem Fialou. Co pro tebe toto setkání znamenalo a předal ti pan předseda nějaké rady do další politické kariéry?
Já jsem se tam dostal vlastně náhodou. Na setkání s panem Fialou jsem měl jít se zmíněným panem Bartošem, který nakonec nemohl dorazit a šel jsem tedy sám. Osobně jsem se účastnil s panem předsedou schůzek, které tady měl ve Strážnici. Chvílemi jsme měli možnost se bavit o různých tématech, bohužel nebylo, ale tolik času na to, abychom rozebírali moji další politickou budoucnost. Především jsme řešili angažování mladých lidí v politice, pan předseda je rád, že do politiky přichází noví lidé se zajímavými nápady. Bylo to velmi příjemné setkání, protože pan profesor je velmi příjemný člověk a doufám, že bude i dobrý premiér.
Na svých sociálních sítích se často vyjadřuješ k politice a k aktuálnímu dění. Je to tak, že se snažíš motivovat své spolužáky, kamarády a blízké, aby se zajímali o politiku, nebo je zatím něco jiného?
Je to hlavně tak, že chci vyjadřovat svůj názor, ale pokud to bude mít pozitivní vliv na mé kamarády a přátele tím, že se budou o politiku zajímat, tak je to jedině jen dobře. Já mám velké štěstí, že mám kolem sebe přátele, které zajímá politika a často o ní debatujeme i mimo sociální sítě.
Je něco, co by si chtěl sdělit čtenářům?
Chtěl bych, aby se mladí lidé nebáli aktivně vstupovat do politiky. Důležité je nemít přehnaná očekávání, protože v politice jsou potřeba životní zkušenosti. Mladický elán a nadšení pro věc v politice zoufale chybí, takže se nebojte, i mladí lidé jsou potřeba. Vyberte si takovou stranu, který vám sedí a pokud možno, aby byla demokratická. A v neposlední řadě choďte k volbám!