Když Milei nastoupil do úřadu, byla měsíční míra inflace na 25 %. V lednu poskočila na téměř dvojnásobek a v říjnu letošního roku zpomalila na 2,7 %. Současný prezident se snaží o nápravu veřejných financí, které byly zasaženy korupcí a špatným hospodařením vlád posledních několika desetiletí. Ty vykazovaly nadměrné výdaje, které financovaly tisknutím nových peněz.
Hned po svém nástupu ořezal asi třetinu veřejných výdajů, zavedl úsporná opatření a reformy, které by měly pomoci bojovat s inflací a stabilizovat argentinskou ekonomiku. Nicméně právě kvůli těmto krokům obyvatelstvo Argentiny trpí. Chudoba vzrostla o 11 %, dnes zasahuje necelých 53 % obyvatel, a i přesto, že průměrný plat rostl, obyvatelé si reálně vydělali mnohem méně než vloni. Ceny za potraviny a nealkoholické nápoje v zemi vzrostly o 20 %, doprava zdražila o 26,3 %.
Mileiovy reformy ale, zdá se, přece jen fungují. Po třech letech měla Argentina fiskální přebytek, měsíční míra inflace klesá a pomalu se ekonomika uzdravuje. Argentincům se ale nedaří moc dobře, což je vidět i na prezidentových preferencích, které klesly o více než 10 % od loňského zvolení.
19. listopadu loňského roku si Argentinci zvolili prezidenta Javiera Mileie, ekonoma „s motorovou pilou“, se kterou se ukazoval na veřejnosti a představoval plány na „zmasakrování veřejných financí“. Jeho oponentem byl tehdejší peronistický ministr hospodářství Sergio Massa, který o šest procentních bodů vyhrál první kolo prezidentských voleb, ale ve druhém kole prohrál se ziskem 44 % hlasů.