Piscinas naturales
Ne na všech místech na ostrově je bezpečné se koupat, přece jenom je Pico uprostřed oceánu a vlny tu mohou být opravdu silné. Kamenitý vstup do vody navíc také nemusí být vždy úplně ideální. Jako alternativa jsou ale na ostrově vybudované přírodní bazénky. V těch neustále cirkuluje voda z oceánu, takže jsou pořád čisté a studené. Na některých místech jsou u koupališť postavená i posezení, sprchy nebo převlékárny.
Domy z lávových kamenů
Celé souostroví je sopečného původu a ani Pico není výjimkou. Naprostá většina jeho povrchu je tvořena tmavou sopečnou horninou. Kvůli tomu je ostrov přezdívaný Ilha Preta neboli „Černý ostrov“. Není divu, že místní využili sopečné kameny ve svůj prospěch a začali si z nich stavět obydlí. Tak vznikly černé domy pro tento ostrov tolik typické.
Nikde nikdo
Pokud zrovna prožíváte asociální období a otravuje vás na člověka se jen podívat, tak jistě oceníte, že tady jednoduše skoro nikdo není. Žádné přeplněné pláže, restaurace, kde je hlava na hlavě ani divoké party na pláži. Turismus na Azorech sice za poslední roky narostl, ale naprostá většina návštěvníků míří na hlavní ostrov São Miguel. Tady budete muset vydržet sami se sebou. Nebo navázat kontakt s někým z místní 14-tisícové komunity. Anglicky tu umí ale málokdo. Když už na nějakého turistu natrefíte, tak to s největší pravděpodobností bude při výstupu na horu Pico. Tam míří z velké části obyvatelé pevninského Portugalska.
Výstup na Pico
Asi největší lákadlem ostrova je bezpochyby stejnojmenný vulkán v samém srdci ostrova - Pico. Se svou výškou 2351 m.n.m je nejvyšším vrcholem nejen Azorských ostrovů, ale i celého Portugalska. Výstup začíná od Casa da Montanha, kde se zaregistrujete, zaplatíte 20 euro a dostanete GPS pro případ, že byste se ztratili. Výstup jako takový náročný není, nevyzpytatelné je ale počasí, které se opravdu mění každou minutu, proto je možné lézt i s průvodcem. Ti nabízí také dvoudenní hike s přenocováním a východem slunce. Že tahle sopka není „bez života“, ale stále dýchá, pocítíte na vlastní kůži, když se při lezení přiblížíte k sopečným průduchům vypouštějících páru.
Neposkvrněná příroda
Tohle je příšerný kýč. Pokud na Pico ale opravdu poletíte, tak uvidíte jen a jen kýč za kýčem. Zkuste si představit, že jste se ocitli v Pánovi Prstenů. Jen ne na Zélandu, ale uprostřed Atlantiku. To místo se tady opravdu skrývá! A to 3500 km od nás. Nový Zéland je více než 18000 km daleko. Tomu říkám motivace pro fanoušky Tolkiena. A pro všechny ostatní - ať už tu svítí slunce, prší, fouká, je mlha nebo všechno dohromady (což se děje dost často), je tu jednoduše nádherně.
Nepředvídatelnost
Kde jinde se vystřídají všechny roční období během jediného dne? Tady je to denním pořádku. Sledování předpovědi počasí tu funguje podobně jako věštění z křišťálové koule. Telefon vám každé ráno prorokuje hromy, blesky, ale večer se vracíte se spálenými zády. Určitě jste zmokli, to bez debat, ale pokud bylo stejné počasí celý den, tak jste si nejspíš spletli ostrov.
Dobrodružství
Několikrát denně se měnící počasí. Azořané, kteří neumí více než dvacet slov anglicky, ale hezky se smějí a snesli by vám modré z nebe. Autobusy, které jezdí dvakrát denně, ale nikdo pořádně neví kdy, protože na celém souostroví vládne „maňana“ podobně jako u jejich španělských skoro sousedů. Krávy. Ty jsou opravdu všude a na silnicích mají výsadní postavení. Pokud tedy narazíte na nějakou kolonu, dost pravděpodobně ji způsobilo stádo těchto majestátních stračen. Nezmapované trasy. Mapy.cz před dvěma lety neměly tuhle končinu ještě tak úplně pod palcem a občas se stalo, že cesta, po které jsme se vydali, z čista jasna zmizela. Z 10-ti kilometrových výletů, tak na konci dne byly 30-ti kilometrové. Ale i takhle můžou vypadat výlety na punk do zemí, které vůbec neznáte. Na světě však není nic, s čím by si houževnatý student UPOLu neporadil.