út., 23. duben 2013 14:36

Sicko je stále aktuální

Velkým tématem voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2010 byly poplatky u lékaře. V poslední době se ukazuje, že zrušení poplatků pro děti bude tahákem voleb následujících. Pro nás to jsou jen jisté náznaky privatizace zdravotnictví, ale pro někoho je to tvrdá realita.

Kam až to celé může zajít ukazuje dokument Sicko. Ten natočil známý americký filmař Michael Moore v roce 2007 a pojednává o zdravotnickém systému USA. V Sicku demonstruje na příbězích obyčejných lidí, kam vede snaha udělat ze zdravotnictví byznys. Poodhaluje zákulisí zdravotních pojišťoven, které odmítají za své klienty platit, a zároveň ukazuje bezvýchodnou situaci lidí, kteří pojištění nemají. Vydává se i do Francie, Kanady, a na Kubu, aby srovnal fungování zdravotnictví a ukázal USA, že to jde i jinak. Moore svým dílem pokračuje v nastaveném trendu ostrého komentátora a znovu ukazuje problém z jednoznačného úhlu pohledu. Sicko ale nemá ambice stát se vysoce kontroverzním dokumentem (tím byl jiný Moorův počin - Fahrenheit 9/11). Pouze popisuje zásadní slabiny systému a neudržitelný vývoj (tímto způsobem Moore pracoval i s otázkou problematiky zbraní ve filmu Bowling for Columbine). Nerozděluje tak společnost na dva nesmiřitelné tábory. Stejně jako v předchozích dokumentech využívá Moore ironii, vtip a sarkasmus na pozadí závažného společenského tématu, aby vyburcoval veřejnost.


Moore ukazuje, že zdravotnický systém v USA se totálně odklonil od Hippokratovy přísahy. Nejvíce šokující zážitek plyne z myšlení a pasivity lidí, kteří ze zdravotnictví dělají jen stroj na peníze. Vidíte doktory, kteří neošetří vážně zraněné pacienty, protože nedostanou zaplaceno. Vidíte revizní lékaře, kteří odmítnou schválit operaci lidem s rakovinou jen proto, aby ušetřili společnosti více peněz. Takové odcizení a ztráta lidskosti vás nutí k zamyšlení, kam až sahá lidské zlo. Sicko v tomto ohledu evokuje paralelu s nacismem - lidé, kteří pouze plní rozkazy, a neuvažují nad následky. Holt každý má v sobě kousek Eichmanna.


Při sledování Sicko vám nebude vadit, že trpí nedostatkem objektivity a nedává prostor více názorům. Moore předkládá tak silné argumenty a příběhy, že se na konci neptáte, co si o tom myslí protistrana. Ptáte se, jak je tohle vůbec možné. Sicko svléká americký zdravotnický systém a ukazuje ho v celé své nahotě. Je to dílo, které uvrhlo USA do národní deprese, a zbytku světa vyslalo jasný vzkaz. Nejste na tom zase tak špatně. A českému diváku z dokumentu vyplývá, že některé věci by měly zůstat zadarmo.

 

Moore přidal další díl do své skládačky, ze které získáváte následující dojem: jestliže se cizinec rozhodne strávit nějaký čas v Americe, bude to patrně nejúžasnější doba v jeho životě. Ale být americkým občanem už tak úžasné není.

 

Zobrazeno 2105 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:44
Pro psaní komentářů se přihlaste