pá., 19. duben 2019 18:35

Sociální sítě hrají v našich životech velkou roli

Většina z nás používá sociální sítě téměř neustále Většina z nás používá sociální sítě téměř neustále Zdroj: styl.instory.cz
Umožňují komunikovat, sdílet své názory a životní příběhy, sebeprezentaci. Zároveň se můžeme stát otroky těchto mocných médií a mnohdy si to nemusíme vůbec uvědomovat. Ovlivňují naše životy víc, než si myslíme, nebo je to jen zábava a užitečný nástroj?

„Sociální sítě používám v první řadě k práci a k blogování. Pak je to samozřejmě skvělý komunikační nástroj a v neposlední řadě zdroj informací,“ uvádí blogerka Veronika Tázlerová z blogu stylishcoffee, která je aktivní zejména na Instagramu.

Čas jako přítel nebo nepřítel?

Dokážou čas ušetřit, ale i nevyzpytatelně sebrat. Výhodou je extrémní rychlost přenosu zpráv kdy člověk, který je na opačném konci světa může téměř okamžitě komunikovat s tím druhým. Nevýhodou je naopak neustálé kontrování různých upozornění, sdílení osobních momentů a prohlížení obsahu, při kterém přicházíme o svůj reálný život. To má za následek nadměrné trávení volného času na sociální sítích, které v některých případech může skončit závislostí. Navíc v nás kvůli tomu sociální sítě mohou vzbuzovat neklid, podrážděnost a nervozitu.

Anonymita na internetu nám dává větší volnost

Na internetu můžeme vystupovat anonymně, a díky tomu svobodně šířit své názory. Právě nálepka anonymity nám dává pocit volnosti k vyjadřování se jinak než v reálném životě. Méně sebevědomým jedincům může virtuální komunikace pomoci se socializací a překonat určité bariéry v komunikaci. Zároveň ale umožňuje si doslova nebrat servítky při projevování svých postojů. Za monitorem počítače nikdo neví, kdo jsme, a tak je snazší vyjádřit své myšlenky a argumentovat s ostatními.

Snaha o dokonalost je pomíjivá

Pocit méněcennosti v nás vzbuzují perfektní fotky ostatních, kteří na sociálních sítích prezentují svůj „dokonalý“ život. Ne všechno, co je na internetu je pravda. Sociální sítě nás totiž dostávají do situace, kdy máme potřebu se porovnávat s ostatními, a to většinou vede k frustraci a podrývání vlastního sebevědomí. „Podle mě je na každém, jak k němu přistoupí. Pro mě je to pracovní nástroj, kde sdílím ty hezké okamžiky ze svého života. A se stejným vědomím přistupuji i k fotkám, na které na Instagramu koukám. Nemám depresi z toho, že má někdo lepší život než já, protože vím, že je to jen špička ledovce,“ zdůrazňuje Veronika.

Kde je hranice sdílení

Důležitou součástí užívání sociálních sítích je zamyšlení se nad tím, co všechno sdílet a co už ne. Je nutné si uvědomit, že bychom na internetu měli zachovávat určité soukromí a nesdílet úplně vše z našeho života. „Tabu je pro mě nahota, drogy a radikální až extremistické názory. Uvědomuji si, že mám určitou zodpovědnost, a s tím k obsahu, který publikuji na sociálních sítích, přistupuji,“ upozorňuje Veronika. Právě tzv. influenceři mají na své sledovatele velký vliv.

Kdo je influencer

Influencer je vlivná osoba, která svou prezentací a vytvářením obsahu ovlivňuje další uživatele. Takový vlivný člověk si dokáže vytvořit komunitu lidí, která mu důvěřuje. Čím větší počet sledujících influencer má, tím větší šance je, že ho osloví nějaká firma k propagaci určitého produktu. Je to vlastně skvělý marketingový tah, protože firmy mají větší potenciál zisku díky věrnému publiku a lepšímu zviditelnění nějakého produktu. „Influencer je podle mě člověk, který má nějaký vliv. Ať už na své blízké okolí přátel, nebo na miliony followers na Instagramu. Je to člověk, kterému věříme a s jehož hodnotami se ztotožňujeme,“ říká Veronika.

Zobrazeno 1716 krát
Naposledy upraveno: ne., 21. duben 2019 17:53
Pro psaní komentářů se přihlaste