Psi se stali nedostatkovým zbožím. Pravděpodobnou příčinou je asi už rok trvající lockdown, kdy majitelé psů nevěděli co bude, a proto své čtyřnohé miláčky nenechávali nakrýt. Po psech však v této době propukla dá se říci až hysterie. Na jednu stranu se tato situace jeví jako dobrá, poněvadž psí útulky nejsou nacpané k prasknutí. Například ve vršavském Útulku pro opuštěná zvířata v nouzi ve Zlíně se nyní starají jen o 52 psů a 15 koček. A prázdné psí kotce zaznamenávají útulky napříč celou republikou. I na štěně v útulku je dlouhá čekací listina a zaměstnanci proto můžou vybírat, komu bude adopce umožněna.
Podle vedení zlínského útulku mají momentálně za posledních deset let nejméně psů. Běžně v tomto zařízení totiž mají třeba i sedmdesát psů. Podle zaměstnanců také takto nízkým číslům v útulku nahrává povinné čipování psů, díky kterému není problém vrátit ztraceného psa majiteli. Dalším z důvodů může být doba karantény a potřeba lidí si psa pořídit, aby se zabavili. Otázkou je, zda si lidé budou se psem vědět rady i potom, kdy se jejich život vrátí do normálních kolejí. Na druhé, té méně dobré straně, nedostatek štěňat nahrává množitelům. Nejen, že není problém psa prodat mnohem dráž (na stránkách inzerující psy člověk koupí štěně bez průkazu původu za cenu, kterou by před koronavirovou dobou dal za psa s těmito dokumenty). Také se daleko častěji objevují pochybné psí inzeráty. Dokonce i kříženci stojí několik tisíc a to i přesto, že je psí otec neznámý.
Štěněčí hysterii ale nezaznamenala jenom Česká republika, ale třeba i britský klub chovatelů velice populárního plemene Francouzských buldočků, buldoků nebo mopsů. Chovatelé proto apelují, aby si pořízení štěněte lidé dobře rozmysleli a nepořizovali si jej z nudy nebo nějakého rozmaru, přestože k tomu tato doba může vybízet.