Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že tradiční model pracujícího otce a matky pečující o dítě do tří let stále funguje v téměř 80 procentech rodin. Pobírat rodičovský příspěvek může rodič až do čtyř let věku nejmladšího dítěte. Aktuálně (rok 2020) je ve výši 300 tisíc Kč.
Na rodičovskou dovolenou se na podzim roku 2015 rozhodl nastoupit i Michal Lejsek, dvaatřicetiletý tatínek z Plzeňského kraje. Co ho k takovému rozhodnutí motivovalo? „Bylo to společné rozhodnutí. Manželka má lépe placenou práci, takže jsme se na tom domluvili ještě před narozením syna.“
„Setkal jsem se s obdivem i posměšky.“
Nastupuje-li na rodičovskou dovolenou matka dítěte, rodičovská nastává po uplynutí mateřské dovolené. Pokud se rodičovský příspěvek rozhodne pobírat otec, náleží mu nárok na něj ode dne narození dítěte. Pan Lejsek hned věděl, že to nebude jednoduché, ale těšil se na to. „Nejhorší pro mě byla ta stejnorodost ze začátku. S miminem doma to bylo každý den jako přes kopírák. Postupem času, když byl syn starší a člověk mohl vymýšlet různé programy, zábavu a výlety, to už bylo lepší.“
Průzkum ČSÚ v roce 2004 ukázal, že s otcem na rodičovské dovolené nesouhlasí jen 16 procent obyvatelstva. I tak rodičovské příspěvky vyplacené otcům tvořily pouze necelé jedno procento z celkového objemu.
„Bylo těžké se začlenit. Ze svého okolí jsem neznal žádného otce na rodičovské. Na dětském hřišti je 20 dětí, které doprovází 19 maminek a 1 tatínek. Maminky si povídají o „maminkovských“ věcech a o těch moc nevím.“, pokračoval Michal o svých zkušenostech z rodičovské dovolené.
Michal je od roku 2018 na rodičovské dovolené s druhým synem. Během péče o děti a o domácnost chodí ještě dvakrát týdně do práce. Čelil narážkám i obdivu. „Ve svém okolí jsem se setkal s obdivem i posměšky. Slýchám, že je to ženská povinnost.“