út., 7. duben 2015 21:09

Tenisoví teenageři 2015. Jsou tohle budoucí hvězdy?

Každou sezonu se v tenisovém světě objeví několik neznámých hráčů, kteří na sebe mžikem strhnou pozornost. Nemusejí přitom zatápět té nejužší špičce, stačí jim „pouze“ dosahovat zajímavých výsledků. O zbytek už se postará koncovka „-teen/-náct“ v jejich věku. Rok co rok, tito mladíci podněcují nesčetné debaty o budoucnosti své i tenisu vůbec. Dojde některý z letošních prozatímních objevů až na samotný vrchol? Zahajme naši inspekci na okruhu ATP a podívejme se, kdo přišel navázat na loňské komety Kyrgiose, Čoriče anebo Zvereva.

 

 

10. Laslo Djere (Srbsko/19 let/215. místo) (na fotce v úvodu textu)

Vítěz prestižního juniorského Orange Bowlu U19 z roku 2012 dal o sobě vědět hned zkraje roku. Své lednové „turné“ po severní Africe přetavil v první challengerové semifinále v Casablance, následně slavil titul na ITF turnaji v Káhiře. O talentu srbského mladíka se během letošních tří měsíců stačili přesvědčit i stabilní účastníci ATP turnajů Daniel Gimeno-Traver nebo Jürgen Melzer. Který cenný skalp si Djere připíše příště?

 

9. Francis Tiafoe (USA/17 let/520. místo)

Za rok či za dva by Tiafoemu v tomto výčtu patřila dost možná jedna z předních příček. Tedy pokud v tu dobu nebude mít slavný průnik mezi elitu dávno za sebou. Pokud byl u Djereho zmíněný triumf na tradičním Orange Bowlu U19, pak vězte, že Francis Tiafoe opanoval hned jeho následující ročník. V tu chvíli mu bylo 15 let, čímž se stal vůbec nejmladším vítězem podniku v jeho sedmašedesátileté historii. Mezi dospělými se potomek imigrantů ze Sierry Leone pohybuje prozatím na turnajích kategorie ITF. Bilance 21 výher a 4 proher, kterou se zde letos může pochlubit, napovídá, že jeho postup minimálně na challengerovou úroveň je jen otázkou času.

Francis Tiafoe

 

8. Quentin Halys (Francie/18 let/320. místo)

Se 190 centimetry je k dělovému podání víceméně předurčen. Přesto Quentin Halys nespoléhá pouze na servis. Jelikož jeho mezihra nabízí rovněž solidní materiál, díváme se možná po Tsongovi, Gasquetovi, Simonovi nebo Monfilsovi na dalšího reprezentanta země galského kohouta, který si najde cestu do top 10. Halys má za sebou zajímavý únor a březen, kdy během šesti týdnů nastoupil hned k pěti ITF turnajům. Čtyři finálové účasti dokázal přetavit v zisk dvou titulů.

Quentin Halys

 

7. Andrej Rublev (Rusko/17 let/328. místo)

Po krátké přestávce přichází na řadu další vítěz Orange Bowlu, tentokrát jeho mladší kategorie U17. Ač je Rublev stále veden jako juniorská světová jednička, chystá si už pomalu místo mezi dospělými. V tomto roce si připsal první dvě výhry na okruhu ATP, když nejprve v Delray Beach přešel v úvodním kole přes Dudiho Selu a potom na konci března v Miami vyzrál na Pabla Carenna-Bustu. Loni na podzim si jej jako tréninkového parťáka pozval na svou rodnou Mallorcu Rafael Nadal. Výrazné úspěchy se ruskému mužskému tenisu v poslední době nedostávají a o to pečlivěji je Rublevův vývoj sledován. 

Andrej Rublev

 

6. Elias Ymer (Švédsko/18 let/184. místo)

Elias Ymer, to je Švéd s etiopskými předky. Jeho jméno bude tenisovým příznivcům možná jednou dobře známé. První výhru na okruhu ATP si připsal loni ve svých 17 letech na domácím podniku v Bastadu. Hned ve svém prvním letošním ostrém zápase přidal další, následně prošel kvalifikací na první grandslam sezony v australském Melbourne. Před měsícem v Davis Cupu udolal v pěti setech Jürgena Melzera. Bude zajímavé sledovat, zda většího úspěchu jednou dosáhne on nebo jeho o dva roky mladší bratr Mikael. Slibně našlápnuto mají oba.

Elias Ymer

 

5. Nicolás Jarry (Chile/19 let/198. místo)

V minulém roce odehrál Nicolás Jarry celkem 82 soutěžních zápasů. Uvážíme-li, že do turnajového kolotoče naskočil až koncem ledna a sezonu završil před koncem listopadu, je to slušná porce, která se podle všeho vyplatila. Přestože většinu tvořily podniky kategorie ITF, zdobí Jarryho rok 2014 semifinálová a finálová účast na dvou z challengerů. Letos udělal vytáhlý tenista další krok kupředu, když zaznamenal první vítězství na turnaji ATP. Jarryho velkou zbraní je servis, ovšem pokud chce pomýšlet na posun do nejvyšších pater, musí nutně zapracovat na mezihře a psychické odolnosti. Jinak bude budoucnost slavného chilského tenisu patřit třeba o rok mladšímu Christianu Garinovi.

Nicolás Jarry

 

4. Yoshihito Nishioka (Japonsko/19 let/153. místo)

Už teď je jasné, že současný světový hráč číslo čtyři a zároveň nejúspěšnější tenista v japonské historii, Kei Nishikori, nasadil laťku pořádně vysoko. Přesto by nebylo fér Nishioku předem odepisovat. Po loňské úspěšné kvalifikaci na US Open a opanovaném challengeru v Šanghaji, postoupil o další krok, když nakoukl do čtvrtfinále ATP turnaje v Delray Beach. I přes výborný pohyb na kurtu má však Yoshihito Nishioka jeden zásadní handicap. Výška pouhých 170 cm může totiž znamenat nepřekonatelný limit v soubojích s těmi nejlepšími.

Yoshihito Nishioka

 

3. Jared Donaldson (USA/18 let/177. místo)

Názory na potenciál Jareda Donaldsona se různí. Jedni v něm vidí pouze dalšího z řady amerických tenistů, pro něhož bude těžké úplně se odpoutat od challengerové scény, jiní věří, že se bude bít alespoň v top 30. Tak či onak, momentálně patří Jared mezi svými vrstevníky rozhodně k tomu lepšímu. Na další úroveň by jej nyní mohl posunout challengerový triumf z havajského Maui. Anebo zkušenosti, jež v minulosti získal během několika týdnů tréninků s Rogerem Federerem…

Jared Donaldson

 

2. Chung Hyeon (Jižní Korea/18 let/118. místo)

Už loni Chung tak nějak naznačil, že by se s ním mělo počítat. Zaznamenal tři challengerová semifinále, ukořistil jeden titul a letos pak skutečně přidal na obrátkách. Od konce ledna do poloviny března startoval na čtyřech challengerových podnicích, kde si připsal další dvě semifinále, jednu finálovou účast a jeden triumf. Následovala divoká karta na ATP Masters v Miami, kde se Jihokorejec uvedl kanárem Marcelu Granollersovi, hráči první světové padesátky. Kdo ví, kam by Chung Hyeon nakonec dokráčel, kdyby na něj ve druhém kole nečekal Tomáš Berdych. Asijský tenista, který se vryje do paměti mimo jiné tím, že k utkáním nastupuje v dioptrických brýlích, může výrazně promluvit do tenisové budoucnosti.

Chung Hyeon

 

1. Thanasi Kokkinakis (Austrálie/18 let/107. místo)

Z uvedeného výčtu nasbíral právě Thanasi Kokkinakis nejvíc žebříčkových bodů v dosavadním průběhu sezony. Nejprve v lednu obhájil druhé kolo na domácím grandslamu, aby poté úspěšně prošel třemi kvalifikacemi ATP turnajů. Na slušné výkony navázal v daviscupovém duelu v Ostravě, kde k nelibosti domácích předvedl dokonalou otočku proti daleko zkušenějšímu Lukáši Rosolovi. Pro dosud největší úspěch si potomek řeckých rodičů došel  na turnaji ATP Masters v Indian Wells. Stopku mu až v osmifinále nevystavil nikdo jiný, než parťák z Davis Cupu Bernard Tomic. Kokkinakis, potomek řeckých rodičů, je téměř dva metry vysoký ranař, který se v budoucnu jen tak neztratí.

Thanasi Kokkinakis

 


 

 

Vysvětlivky:

ATP – Association of Tennis Professionals, organizace sdružující mužské profesionální tenisty hrající na mezinárodní úrovni.

Orange Bowl – prestižní tenisový turnaj juniorů pořádaný Mezinárodní tenisovou federací (ITF), turnaje se účastní tenisté a tenistky ve věkových kategoriích osmnáctiletých (U19) a šestnáctiletých (U17), momentálně se zápasy hrají na zelené antuce v Plantation na Floridě.

Challenger – označení pro turnaje spadající do kategorie ATP Challenger Series, jedná se o druhou nejvyšší úroveň (pod kategorií ATP World Series a nad kategorií Futures pořádanou organizací ITF).

ATP/ITF turnaj – turnaj kategorie ATP World Series/ITF, viz výše.

Grandslam – nejvyšší kategorie turnajů uvnitř ATP World Series, zahrnuje čtyři podniky v sezoně (Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open).

ATP Masters – série devíti tenisových turnajů spadajících do kategorie ATP World Series, jedná se o podniky v hierarchii řazené ihned pod grandslamy.

Davis Cup – tenisová soutěž mužských reprezentačních družstev, pořádaná každoročně Mezinárodní tenisovou federací.

 


 

 

Zdroj fotografií: www.zimbio.com

 

Autor: Tomáš Stoklásek

Zobrazeno 2584 krát
Naposledy upraveno: út., 14. duben 2015 19:28
Pro psaní komentářů se přihlaste