po., 8. únor 2010 01:35

This is war!

Tohle je válka! A kdo v ní válčí? Kalifornská rocková kapela 30 seconds to mars. Tahle trojčlená parta vydává po pěti letech od veleúspěšného alba A beautiful lie svou novou nahrávku This is war. Čeká ji vítězství, či tvrdá porážka?

30 seconds to mars

Kapela vznikla původně jako rodinný projekt bratrů Letových v roce 1998, takže ačkoliv hlavně nám Evropanům připadá, že skupina hraje poměrně krátce, opak je pravdou. Až po čtyřech letech vyšel jejich debut s nepříliš originálním názvem - 30 seconds to mars. Album se ostatně jako všechna jejich alba neslo ve stylu rocku, ale mělo svůj specifický, alternativní zvuk a dominovalo silnými kytarami a výborným zpěvem Jay Leta. Ten krom toho hrál na kytaru a jeho o rok starší bratr na bubny. Zbytek skupiny tvořil Matt Wachter a Kevin Drake. Ačkoliv kritici nahrávku přijali s nadšením, reakce posluchačů, byla chladná - pouze 100 000 prodaných nosičů a jeden vydaný singl.

A beautiful lie

V roce 2005 nastal obrat a světlo světa spatřila druhá řadová deska A beautiful lie, která byla průlomová a díky které se skupina proslavila po celém světě, mimo jiné i u nás. Watcher a Drake byli nahrazeni houževnatým Tomem Milečevičem, velkým fanouškem skupiny. Jared si z něj v rozhovorech s oblibou utahuje a tvrdí, že jim slídil kolem domu tak dlouho, až se ho rozhodli pozvat mezi sebe.V tomto složení hrají zůstal dodnes. Album se natáčelo na 4 různých kontinentech, v 5ti různých zemích a prodalo se jej doposud přes milion kusů. Paradoxně komerčně úspěšné album se setkalo s negativními reakcemi kritiky. Oproti prvnímu albu mělo plytké texty a instrumentalně často připomínalo rachot. Desku proslavil především singl The kill, natočený v roce 2006 a inspirovaný Kubrickovou filmovou adaptací knihy Stephena Kinga - Osvícení. Videoklipy se obecně staly pro skupinu nástrojem pro upoutání pozornosti. Jedním z nich je i From Yesterday, který se točil v Asii a byl jedním z nejdelších videoklipů v historii hudebních stanic. Následně se v rámci ekologických aktivit skupiny točil klip k titulní písni alba - A beautiful lie. Pro toto natáčení se skupina odebrala 200 mil od polárního kruhu v Grónsku a pojišťovny si jen mnuly ruce, neboť skupina se musela pojistit téměř dvěma stovkami různých pojistek.

Dalším lákadlem kapely je bezpochyby od začátku jejich frontman, multiumělec Jared Leto. Nejen, že talentovaný zpěvák režíroval většinu klipů skupiny, ale dokonce si sám zahrál v mnoha úspěšných (i neúspěšných) filmech. Jeho herecká kariéra začala v roce 1994, tedy mnohem dřív, než založil skupinu. Mihnul se například v Tenké červené linii, v Klubu rváčů, Úkrytu, v Americkém psychu a v Oscarovém filmu Narušení. Čeští diváci ho pak znají spíše z nepříliš povedeného Alexandra, který byl natočen v roce 2004, či z Obchodníka se smrtí, kde hrál po boku Nicka Cage. V roce 2007 dostal hlavní roli ve filmu Chapter 27, kde ztvárnil postavu Marka Davida Chapmana, vraha Johna Lenona. Film se stal propadákem a lidé se na něj chodili dívat spíš ze zvědavosti. Lamač nejen dívčích srdcí, Jared Leto, totiž pro tuto roli musel přibrat pětadvacet kilo. Jeho umělecky nejúspěšnějším filmem se stalo Requiem za sen, drama o všech typech závislosti, které bylo na Oscara sice pouze nominováno, ale které se zařadilo do Projektu 100 a bylo kritiky i veřejností zařazen mezi nejlepší snímky historie filmu. Jared pro tuto roli musel naopak rapidně zhubnout. Ve filmu hrál Narkomana, kterého drogy připraví nejen o rodinu a sny, ale také o ruku. Do českých kin se dostal téměř až deset let po svém natočení v roce 2000.

This is war

Je potřeba říct, že 30 seconds to mars si během posledních pěti let vybudovali silnou základnu fanoušků. Založili mezinárodní fanklub s názvem Echelon a i Česká republika má v tomto společenství své zástupce. O fandy si kapela pečuje četnými koncerty a tvůrčí spoluprácí. Byli to právě fanoušci, kdo určoval ke kterým písním se mají točit klipy, nebo do kterých měst má skupina přijet hrát. A byli to také fanoušci, kdo navrhl vzhled přebalu nového alba. Protože se skupina nemohla rozhodnout pro nejlepší, hudební placka má 2000 různých obalů. Co nalezneme uvnitř?

Fandové i hudební kritici se shodují na dvou věcech. Prvně na tom, že skupina do značné míry změnila svůj styl hraní a dále na tom, že This is war je zatím nejkvalitnějším počinem 30 seconds to mars. Kapela se navrátila k alternativnímu zvuku, který ale nechává dostatečný prostor pro Jaredův zpěv doplněný honosnými sbory a texty konečně přestaly postrádat smysl, či význam. Velmi dobře se projevila spolupráce s Kanyem Westem, který patří mezi velmi ceněné hudebníky a který produkoval alba i mnoha jiným známým kapelám. Většinou však ne rockovým formacím. Cd obsahuje 12 novinek a do rádií se dostal již první singl s názvem Kings and Queens. Zvukově se album místy podobá hudbě U2, či kapele Placebo.

Mezi velkou přednost 30STM patří skvělé koncerty. 12.června 2007 hráli i v Praze jako support formace Linkin Park a letos v březnu se do Prahy vrací, aby zde v Incheba aréně předvedli svůj první samostatný koncert. Pokud Vás jejich hudba oslovila, připravte si sedm stovek a vzhůru do boje!

Zdroje : časopis Filter, www.thirtysecondstomars.com, www.musicserver.cz

Zobrazeno 2366 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:37
Pro psaní komentářů se přihlaste