Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech
Stezka Valaška patří mezi poměrně nové turistické atrakce, otevření se dočkala v lednu 2019. Pyšní se délkou přes půl kilometru a je zakončena skleněným skywalkem umístěným ve výšce 30 metrů nad zemí. Celou dobu se přitom můžete kochat okolní krajinou.
Toto místo však nezůstavá jen u přírody. Zaměřuje se také na bohatou kulturní tradici regionu. Po cestě najdete několik míst, která vám připomenou tradiční valašské řemeslo - výroba dřevěných soch nebo třeba malování na sklo. I to je totiž nedílnou součástí tohoto projektu.
Jedná se tedy o tip na výlet pro všechny věkové kategorie. Těm méně zdatným turistům bude stačit samotná stezka, zato zdatnější mohou vyrazit prozkoumávat přírodu v okolí atrakce a udělat z této návštěvy klidně celodenní výlet. Navšítvit zde ještě můžete například vrchol Radegast nebo Radhošť.
Pokud vám zůstane čas, můžete si také vychutnat tradiční valašské jídlo v některé z místních restaurací a ochutnat speciality jako je frgál nebo valašskou kyselici.
Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm
Výšlap k Jurkovičově rozhledně vzdálené přibližně 45 minut od náměstí rozhodně stojí za to. Vystoupáte-li až na vrchol stavby, naskytne se vám výhled na západní část Hutska, Vigantice, Hážovice, Tylovice, Kramolišov, centrum Rožnova, jeho severní část za řekou Bečvou a spoustu dalšího.
Tato stavba byla navržena tak, aby zapadala do krajiny a respektovala její tradiční valašskou architekturu. Je postavená ze dřeva, tedy typického materiálu pro tuto oblast.
Pokud tedy máte rádi turistiku a chcete se s kamarády či rodinou vydat na výlet, Jurkovičova rozhledna je ideálním místem pro strávení příjemného dne, bez pochyby i pořízení krásných panoramat.
Jarní a letní, případně ještě podzimní měsíce jsou pro návštěvu tohoto místa nejvhodnější, v zimě je totiž rozhledna zavřená.
Naučná stezka Vartovna
Název stezky, stejně jako některé její zastávky, odkazuje na Vartovnu – historickou rozhlednu, která byla v minulosti součástí systému strážních míst. Varta ve středověku představovala označení pro místo, odkud se hlídal a chránil kraj před nepřátelskými nájezdy.
V tomto případě se jedná o delší, přibližně 7 km dlouhou procházku. Svou cestu můžete započít na ruzných místech, nicméně právě tato stezka začíná ve Valašské Polance. Odtud pokračujete přes obec Seninku. Čekají na vás louky plné vzácných lesních orchidejí, staré stromy, chránění ptáci a mnoho dalšího. Zároveň se na informačních tabulích dozvíte něco z historie okolních obcí, třeba právě o výše zmíněných hlídkových bodech, které hrály klíčovou roli v bezpečnosti a ochraně tohoto regionu.
Stezka je vhodná pro všechny. Trasa není náročná, takže ji mohou absolvovat i rodiny s dětmi. Pokud toužíte po celodenním výletu, v blízkosti Vartovny se nachází několik dalších turistických tras, takže si můžete snadno naplánovat i delší túru - třeba do Vsetínských Beskyd.
Vařákovy paseky
Vařákovy Paseky jsou dnes spíše vzpomínkou na krutou historii z období 2. světové války. Tato malá osada se nachází na severovýchodním okraji okresu Vsetín. Byla osídlena především v polovině 19. století, kdy se zde obyvatelé živili zemědělstvím, chovem dobytka a těžbou dřeva. Na konci 2. světové války však toto místo i jeho obyvatele navždy poznamenal krvavý masakr.
Trasa k Vařákům začíná u vlakového nádraží v obci Horní Lideč. Odtud zamíříte směr obec Lačnov, kde kromě třech Lačnovských rybníků narazíte i na Lačnovské skály. Následně vás čekají právě Vařákovy paseky, odkud se můžete buď vrátit stejnou cestou, nebo se vydat ještě k Čertovým skalám v obci Lidečko, která sousedí právě s Horní Lidčí. Taková túra by dosáhla krásných 16 kilometrů.
Pokud navíc vyrazíte během dubna, na lačnovských loukách jisto jistě spatříte rozkvétat šafrány bělokvěté. Navíc, díky své poloze a snadné dostupnosti, jsou Vařákovy Paseky skvělé pro celodenní výlety nejen pěšky, ale i na kole.
Památník protifašistického odboje na Ploštině
Tento památník se nachází poblíž menšího města zvaného Valašské Klobouky, mezi obcemi Drnovice a Vysoké Pole.
Jedná se o jedno z nejdůležitějších pamětních míst na Moravě. Do roku 1945 byste zde nalezli pasekářskou osadu, kterou právě v tomto roce vypálili němečtí okupanti. Místní obyvatelé, ale i lidé z okolních vesnic, byli totiž aktivní v odbojových skupinách, které se postavily právě proti nacistickému režimu.
Následně zde byl na uctění zemřelých podle návrhu inženýra architekta Šebestiána Zeliny postaven Památník protifašistického odboje. Skládá se z několika částí, nejdůležitější je však socha zobrazující postavy zasažené tragédií, symbolizuje tedy oběti. Kromě sochy si zde určitě všimnete také informační tabule, která poskytuje podrobnosti o historickém kontextu a samotné tragédii.
V roce 1999 se tento objekt dokonce zapsal do seznamu národních kulturních památek. Nejedná se pouze o historické míste, ale i symbol hrdosti a nesohlasu vůči tvrdé nespravedlnosti.
Zdroje: stezkavalaska.cz, ČSOP Valašské Meziříčí, visiroznov.cz, kudyznudy.cz, navalachy.cz, pamatkovykatalog.cz