čt., 3. březen 2016 23:40

Trumpova jízda pokračuje, republikáni zuří

Washington, D.C. - Ačkoliv takzvané superúterý prezidentských voleb nemá celkového vítěze, značně se vyjasnila situace uvnitř jednotlivých stran a to, kdo by se mohl ucházet o post nejmocnějšího člověka planety.

Po volebním superúterý se karty v demokratické straně rozdaly jasně. Bernie Sanders se svým výsledkem spokojen být nemůže, získal o tři státy méně než jeho jediná oponentka Hillary Clintonová. Kvůli systému přerozdělování hlasů ve straně to pro něj znamená obrovskou ztrátu, kterou bude jen těžce dohánět. Těšit ho může alespoň jasný triumf z jeho domovského Vermontu.

Donald Trump, lídr republikánských kandidátek, si výrazně upevnil pozici ve své straně. Získal stejný počet států jako Clintonová a s přehledem porazil zbývající čtyři stranické oponenty. Nejblíže za Trumpem skončil texaský senátor Ted Cruz, který získal tři státy. Svou spokojenost s výsledkem potvrdil Cruz výrokem, ve kterém vyzval zbývající kandidáty k odstoupení z voleb a společnému boji proti Trumpovi. To však kategoricky odmítl jak Marco Rubio, třetí muž republikánského superúterý, tak i zbylí kandidáti John Kasich a Ben Carson.

Cruzův plán společného boje je však pro republikánské kandidáty nejspíš jediným způsobem, jak ve volbách překonat Donalda Trumpa. Přestože americký miliardář zatím získal deset vítězství z patnácti soubojů, teoreticky by bylo možné při společné politické strategii republikánských oponentů o místo v prezidentském finále ještě zabojovat. Zatím se ale nezdá, že by někdo ze čtveřice Cruz, Rubio, Kasich a Carson svůj boj o Bílý dům hodlal vzdát.

Poslední možnost, jak realitnímu magnátovi vítězství v primárkách zhatit, je takzvaný brokered convention, neboli zvláštní stranický sjezd. Ten by zasedal a rozhodoval o nominaci, pokud by se žádnému z kandidátů v primárkách nepodařilo získat více než 1237 volitelů. V tom případě by prostořeký miliardář se spoustou radikálních myšlenek velké šance neměl.

To, že je situace kolem Donalda Trumpa napnutá i uvnitř Republikánské strany, potvrzují také výroky stranických osobností. Jedním z jeho hlavních kritiků je bývalý prezidentský kandidát Mitt Romney, který na prezidentský post kandidoval v roce 2012. Ve svém proslovu Trumpa označil za podvodníka a pokrytce a vyjádřil pochybnosti o jeho dobrém úsudku, který může vést až k recesi a zhoršení zahraniční politiky země. Zároveň je přesvědčen, že pokud bude Trump nominován, jistě se k moci dostane demokratka Clintonová. Romneyho ve výrocích podpořil i kandidát z roku 2008 John McCain, který poukázal na petici stranických expertů, podle které by Trump znamenal pro zemi bezpečnostní hrozbou.

Zobrazeno 2269 krát
Naposledy upraveno: út., 5. březen 2024 17:26
Pro psaní komentářů se přihlaste