po., 2. květen 2022 12:06

Twitter jako ho neznáme, každý názor bude mít prostor

Satirický příspěvek samotného Elona Muska Satirický příspěvek samotného Elona Muska Zdroj: Twitter Elona Muska
Doteď jsme byli svazováni pravidly konverzace, tomu ale Eleon Musk udělal přítrž. V pondělí americký miliárdář koupil společnost Twitter za 44 milionů dolarů, a tak nás osvobodil od nudných pravidel vyjadřování na této sociální síti. Do budoucna slíbil úplnou svobodu slova. Tak to je skvělá zpráva! ...a nebo ne?

Síť Twitter pro Muska není žádnou novinkou, sám je na ní aktivním uživatelem. Oznamuje novinky z oblasti vesmírného pokroku firmy SpaceX, dropuje memes, sdílí své pocity nebo i myšlenky ohledně samotné sítě. Koncem března otevřel diskusi o svobodě slova na Twitteru. ,,Svoboda slova je nezbytná pro fungující demokracii,“ píše na svém profilu Musk pár dní předtím, než dosáhl podílu 9,2 procent společnosti Twitter. Jakmile se svět dozvěděl tuto novinku, akcie Twitteru vzrostly o 27 procent.

Samotná nabídka na koupi Twiiteru  přišla od Muska už dva týdny zpátky. Firma a její spravní rada v pondělí smlouvu schválila, a tak se stanou o v přepočtu jeden bilion korun bohatší. Z Twittreru se stane síť jednoho dominantního majitele, což je přímo i podle Muska dobře k rozvoji aplikace pro to, aby se Twitter stal skutečnou platformou pro svobodné vyjadřování. Co to ale znamená pro normálního uživatele znamená?

Vize
Musk přichází s vizí otevřené společnosti a Twitter přirovnává k digitálnímu náměstí. Místo, kde se může každý sejít, popovídat si, poprat se... však to znáte. Americká představa svobody názoru ale v reálu naráží na mantinely, které už by mohly ohrožovat přímo svobodu ostatních.

Twitter má momentálně pravidla, která regulují a omezují veřejnou konverzaci. Týká se to například násilí, terorismu, sexuálního zneužívání dětí, nebo i urážení či zveřejňování informací druhé osoby bez povolení. „Plavidla na platformě sociálních sítí jsou dobré, jestliže je 10 % nejextrémnější pravice a levice stejně nespokojeni,“ krátce napsal na svůj profil Musk. Blíže se k pravidlům komunikace nevyjádřil, jen slíbíl boj proti spamovacím botům do vyčerpání sil. „Doufám, že i moji nejhorší kritici zůstanou na Twitteru, protože to znamená svoboda slova.“

Vyhoštění z ostrova Twitter
Další nezodpovězenou otázkou zůstávají i uživatelé, které Twitter z důvodu porušení pravidel zablokoval. Středem pozornosti je v této otázce bývalý prezident USA Donald Trump, kterému Twitter zakázal činnost kvůli podněcování nepokojů v Kongresu. Ten již avizoval, že se na Twitter nevrátí a radši se bude věnovat své sociální síti Truth Social. Podle deníku The Washington Post (WP) jeho tvrzení nevěří ani jeho okolí a někteří Trumpovi poradci.

Nejisté je také to, kdo zůstane vedení společnosti. Současný generální ředitel Parag Agrawal po uzavření obchodu označil budoucí období za období nejistoty. „Twitter má účel a význam, který má dopad na celý svět,“ uvedl Agrawal ve svém jediném komentáři v prohlášení společnosti.

Podle některých bývalých zaměstnanců Tesly je Eleon Musk komplikovanou a temperamentní osobnost, která ani vysoce postaveným manažerům během vedení nedávala moc volnou ruku, boss je přeci jen jeden. Minulý pátek se Musk setkal s několika velkými akcionáři Twitteru. Další zprávy o postupu by mohly být zveřejněny už tento čtvrtek. Společnost Twitter zveřejní své finanční výsledky za první letošní čtvrtletí a třeba i nové (ne) pravidla jedné z nejpoužívanějších sociálních sítí této doby.

 

Zobrazeno 356 krát
Naposledy upraveno: čt., 26. květen 2022 16:19
Pro psaní komentářů se přihlaste