so., 21. květen 2011 19:47

Usáma umírá poslední

Zatímco mrtvola nejhledanějšího teroristy už spí s rybami, na sdělovacích serverech se vousatá tvář objevuje v každé třetí zprávě. Usáma bin Ládin v posledních letech pobýval v Pákistánu, jak se předpokládalo. Nepředpokládalo se však, že si tam bydlel jako král. Byla pondělní noc, druhého května. Elitní komando amerických Navy Seals udělalo v Usámově tvrzi přepadovou večerku a pozhasínalo vše v domě i s bin Ládinem samotným. Americký prezident Barack Obama ještě ani nedokončil projev k národu a jako když do Usámy střelí, vyrojili se ve všech koutech světa místní konspirátoři a počali konspirovat.

Konspirátor je tvor, který pobývá převážně na internetu a živí se novinovými zprávami, kterým takřka bezvýhradně nevěří. Jeho hlavní kvalitou je vždy slyšet trávu růst. Třeba i v zimě. Symbióza mezi konspiračním myšlením a sledováním aktuálního dění v médiích je zde však klíčová. Pokud U.S.A tvrdí, že bin Ládin byl zabit a bin Ládinova domovská organizace Al-Kajda to potvrzuje, český konspirátor má jasno: k žádnému zabití nedošlo. Co ty neústupné internetové tvrdohlavce vede k tomu, že většina z nich oficiálním verzím událostí nevěří? Aktuální dění je mnohdy zbytečně složité. Tím spíše, pokud jde o Pákistán či libovolný jiný -stán, kde je to každý pes jiná ves a každá ves nějaký terorismus. Všechno se dá vysvětlit pomocí rovnice „zlý chlápek je ve skutečnosti hodný chlápek a naopak“. V konspiračních kruzích je toto pravidlem jako přednost zprava.

Obamova administrativa je údajně krajně neochotná vnést do případu trochu kýženého světla. Americké úřady se zachovaly neférově, když si fotky mrtvého bin Ládina nechaly pro sebe. Jak se jen opovažují nepodělit o obrázky zachycující rozstřílené lidské tělo! Noviny musí trapně omílat tři notoricky známá ilustrační fota. Konspirátorům nezbývá než čekat a doufat, že se zdokumentovaná jatka za pár měsíců objeví na Wikileaks. Dalším nešťastným rozhodnutím Američanů byl bleskový vodní pohřeb. Islám neislám, copak arcilotra takového formátu můžete spláchnout jako nějakou leklou akvarijní rybu?

Usáma bin Ládin byl vždy prominentním miláčkem médií. V Pákistánu dosahovala jeho popularita svého času až šedesáti pěti procent. Hvězdu podobné zářivosti nemůžete divákům jen tak ze dne na den vzít, koledujete si tím o pořádné protesty. A těch se světu také dostává: egyptští, turečtí a filipínští nespokojenci vyrazili do ulic k ambasádám, ti tuzemští vyrazili k počítačům a na diskusní fóra. Vzmohla se větší vlna mediálního odporu, než když Bobby Ewing zmizel z epizod seriálu Dallas.

Komiku nejabsurdnějších rozměrů v událostech posledních dní předváděla právě média. Většina publicistických serverů i televizních zpravodajství v den události vyrukovala s fotografií, která byla ve skutečnosti velmi nepovedenou montáží kolující mezinárodním tiskem již před dvěma lety. Ta samá média v následujících zprávách napadla autenticitu oné vlastní fotografie, kterou nikdo na zodpovědných místech za autentickou neprohlašoval. Nekritické fabulování o podrobnostech události pak připomínalo bulvár v tom nejhorším slova smyslu: Kolik měl Usáma k dispozici žen, kolik synů, kolik kurýrů, kdo použil koho jako štít, kdo na koho vystřelil či kdo jen sahal po čí zbrani.

Povím Vám upřímně: I kdyby bylo vše nakrásně zdokumentováno, konspiracím bychom se nevyhnuli. Stejně by se objevily hlasy tvrdící, že Usáma byl vypěstován ve sklenících Pentagonu, nebo je ve skutečnosti severokorejským agentem, či že je biologicky spřízněn s britskou královskou rodinou. Přeci jen se ukázalo, že nejhledanějšího teroristu světa není tak lehké zabít. Někteří lidé se ho totiž odmítají vzdát. Takže zatímco se faktický Usáma bin Ládin obrací ve vlhkém hrobě, ten Usáma, který poslední desetiletí existoval na titulních stranách novin, žije dál a uspokojuje konspirační poptávku. To už totiž dřív zemře ona příslovečná naděje, než Usámové v našich hlavách.

Zobrazeno 2717 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:41
Pro psaní komentářů se přihlaste